Subiect "Spor vechime" Deschis de Constantin Ghinea la data: 06/18/2010 1:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Spor vechime
Scris de: Constantin Ghinea la data: 06/18/2010 1:40am
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:37 si 4 luni
Alte date:
Intrebare:M-am pensionat anticipat partial la data de 01.02.2008, adica cu exact 5 ani inainte de pensionare pt.limita de varsta. Bineinteles ca nu mi-a fost adaugata in calculul vechimii si a punctajului de pensie perioada stagiului militar ( 1 an, 3 luni si 22 zile ). La depunerea dosarului de pensionare, nu a fost obligatoriu sa depun si o copie dupa livretul militar, pentru ca oricum l-am pierdut cu mult timp in urma, si nu am mai optinut un alt livret pe motiv ca dupa 50 ani esti scos din evidenta comisariatelor militare. Totusi, in cartea mea de munca este trecuta perioada stagiului militar. Intrebarea pe care doresc sa o pun este urmatoarea: la limita de varsta, cind ar trebui sa mi se socoteasca si perioada stagiului militar asi putea sa am necazuri din cauza lipsei la dosar a acestui document ptru care oricum nu mai am posibilitatea sa optin nici o dovada ?. Va multumesc anticipat ptru raspuns.
Re: Spor vechime
Scris de: la pensie la data: 06/18/2010 8:38am
Nu cunoastem cum vor fi normele de aplicare ale legii unitare a pensiilor care presupunem ca va fi adoptata incepand din 1 ianuarie 2011 dar credem ca in aceasta privinta nu se vor modifica fata de cele actuale care prevad depunerea unei copii de pe livretul militar sau o dovada a satisfacerii serviciului militar.
Sfatul nostru este sa va adresati centrului militar din localitatea de domiciliu si sa-i intrebati unde se afla arhiva cu evidenta militara a dv pentru a putea obtine o astfel de dovada.
Cunoastem cazuri in care au obtinut astfel de dovezi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1