Subiect "depunere acte" Deschis de Manuela I la data: 06/18/2010 3:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
depunere acte
Scris de: Manuela I la data: 06/18/2010 3:43am
Gen:f
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:34ani,3luni,24zile
Alte date:Bucuresti,sector 6
Intrebare:Dupa ce am primit decizia de iesire la pensie anticipata partiala,am observat ca pentru perioada 1992-1998 nu era inregistrat sporul de vechime.Am depus la Casa de Pensii(in termen legal)adeverinta cu sporul de vechime.Totodata am depus si o adeverinta emisa de Inspectoratul Teritorial de Munca de inchidere a contractului de munca(part-time).Deoarece au trecut cateva luni si nu am primit niciun raspuns,am incercat sa aflu cand mi se va emite o noua decizie.Raspunsul a fost:"La data iesirii la pensie la limita de varsta".As dori sa cunosc temeiul legal(lege,norme,etc)in baza caruia nu pot beneficia de un drept din cauza unui functionar care a uitat sa-mi treaca sporul de vechime in cartea de munca.Totodata as vrea sa stiu de ce la primirea actelor la Casa se Pensii nu am fost atentionata asupra acestiu fapt,sau de ce nu mi se comunica in scirs acest lucru.
Re: depunere acte
Scris de: la pensie la data: 06/19/2010 2:03am
Asa cum probabil vi s-a explicat sporul de vechime se calculeaza automat pana in martie 1992 iar dupa aceasta data acest spor trebuia inclus in salariul inscris in carnetul de munca. In situatia dv daca acest spor de vechime nu a fost introdus trebuia dovedit prin adeverinta.
In aceste conditii gresala apartine functionarului de la angajator care a completat carnetul de munca iar la primirea actelor aceasta eroare este greu de depistat in conditiile in care in carnetul de munca nu este specificat din ce se compune cifra inscrisa.
Nu exista un temei legal clar privind recalcularea la cerere a pensiei anticipate partiale in cazul unor erori in actele justificative si aceasta ramane la interpretarea subiectiva a functionarilor de la Casa de Pensii. Cum in aceasta perioada exista un volum mare de pensii anticipate partiale care trebuie calculate sunt posibile aceste decizii pe care noi nu vedem cum puteti sa le contestati decat prin actiune in justitie la Tribunalul Judetean sau de Sector.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1