Subiect "Intrebare" Deschis de Gabriel la data: 06/21/2010 4:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebare
Scris de: Gabriel la data: 06/21/2010 4:12am
Gen:m
Data nasterii:17.05.1950
Stagiul de cotizare:35 de ani si 9 luni
Alte date:
Intrebare:Mi-am depus cererea de pensionare anticipata partiala pe data de 04.05.2010.;inca nu mi-a venit nici un raspuns.Intre timp de la ultimul loc de munca,firma privata germana,am primit o oferta de reangajare;va rog respectos sa-mi dati un sfat,cum ar trebui sa procedez.Va multumesc anticipat!
Re: Intrebare
Scris de: la pensie la data: 06/22/2010 1:49am
Puteti proceda in doua moduri :
1. Va angajati si faceti o cerere de retragere a dosarului de pensionare, iar cand inceteaza angajarea faceti o noua cerere de pensionare anticipata partiala incluzand si perioada lucrata de acum in continuare.
2. Va angajati si la primirea deciziei de pensionare comunicati Casei de Pensii ca sunteti angajat si trebuie sa va suspende pensia anticipata partiala. Pensia se considera suspendata si daca nu prezentati dovada incetarii activitatii dar noi credem ca este mai bine sa cereti dv suspendarea. In cazul in care inceteaza angajarea dupa primirea deciziei de pensionare faceti din nou o cerere la Casa de Pensii pentru introducerea in plata a pensiei. Pensia va fi reluata fara a se face recalcularea prin introducerea in calcul a perioadei lucrate dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala. Aceasta va fi luata in calcul la pensia la limita de varsta.
Varianta 1 este avantajoasa daca perioada cat mai lucrati este peste 2 ani iar daca aceasta perioada este mai mica este avantajoasa varianta 2.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1