Subiect "Stagiu de cotizare in somaj" Deschis de Marcel la data: 06/21/2010 6:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu de cotizare in somaj
Scris de: Marcel la data: 06/21/2010 6:03am
Gen: M
Data nasterii: 18.04.1951
Stagiul de cotizare: 1970-75 facultate; din 1975 angajat.
Alte date: 6 luni armata
Intrebare: Va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarele 3 intrebari:
1. Daca la stabilirea stagiului de cotizare pentru acordarea pensiei anticipate partiale se ia in considerare perioada de somaj.
2. Daca la pct. 1 raspunsul ar fi DA care este punctajul lunar pentru perioada de somaj.
3. Cum este influentat stagiul de cotizare pentru o perioada de 6 luni in care firma a hotarat reducerea programului de lucru la 4 (patru) ore pe zi, specificata in cartea de munca.
Va multumesc!
Re: Stagiu de cotizare in somaj
Scris de: la pensie la data: 06/22/2010 2:07am
1. Perioada de somaj este luata in calculul stagiului de cotizare si in cazul pensiei anticipate partiale. Nu se iau in calcul stagiile asimilate pentru studii universitare si pentru stagiul militar.
2. Pe perioada de somaj la calculul punctajului se ia indemnizatia de somaj in locul salariului. Daca la trecerea in somaj ati primit salarii compensatorii si acestea sunt evidentiate ca perioada anterioara platii indemnizatiei de somaj atunci suma care se ia in calcul depinde de contributia de asigurari sociale platita pentru aceste sume (numai pentru angajat sau si pentru angajator).
3.Perioada lucrata cu timp partial daca aceasta este specificata in carnetul de munca se ia in calcul diminuata, in cazul dv la jumatate.
Re: Stagiu de cotizare in somaj
Scris de: Marcel Suciu la data: 06/22/2010 4:50pm
Gen:M
Data nasterii:1951
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc frumos pentru raspuns
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1