Subiect "Reangajare" Deschis de Ghinea C la data: 06/22/2010 2:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reangajare
Scris de: Ghinea C la data: 06/22/2010 2:09am
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:37 ani + 4 luni
Alte date:
Intrebare:Din cauza dinamicii evenimentelor sociale ma adresez din nou dstra. M-am pensionat anticipat partial la data de 01.02.2008. Dupa citeva luni m-am angajat (sistindu-mi pensia) la CN Posta Romana cu contract de munca pe perioada nedeterminata. Acum, se fac concedieri colective si intrebarea mea este daca am dreptul la plati compensatorii, ajutor de somaj (conf. contractului colectiv de munca). Multumesc anticipat pt. raspuns.
Re: Reangajare
Scris de: la pensie la data: 06/23/2010 4:53am
Ceiace va putem spune noi este ca aveti dreptul la data incetarii raporturilor de munca sa cereti reluarea in plata a pensiei anticipate partiale (fara a fi recalculata) si ca pe perioada acesteia nu puteti sa o cumulati cu alte venituri sau alte drepturi de asistenta sociala.
In rest nu va putem spune cum va proceda angajatorul deoarece nu cunoastem contractul colectiv de munca din societatea dv si nici nu va putem sfatui cum sa procedati in cazul in care ati putea alege intre pensie si ajutorul de somaj.
In ceiace priveste salariile compensatorii trebuie sa analizati cum sunt prinse acestea in contractul colectiv de munca. Daca acestea sunt definite ca o prima la disponibilizarea colectiva si aceasta este evidentiata financiar in ultima luna de activitate atunci putei beneficia de aceasta si apoi sa cereti reluarea in plata a pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1