Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de maria la data: 06/22/2010 3:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: maria la data: 06/22/2010 3:38am
Gen:F
Data nasterii:1953, august, 21
Stagiul de cotizare:31 ani, 10 luni
Alte date:gr II munca 10 ani
Intrebare:
1.Se mai poate depune in urmatoarele zile, dosarul ptr pensie anticipata la CJP?
2.Am conditii de pensionare ptr limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare de 2 ani in febr.2011.In cazul in care as opta acum ptr pensia anticipata partiala,(daca se mai poate) in luna februarie 2011, pot sa beneficiez de pensia la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare?
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 06/23/2010 5:08am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 21 februarie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 10 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiu de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de 10 ani in aceasta grupa beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni adica in 21 februarie 2011, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 29 ani.
In prezent nu este nici o reglementare legala care sa restrictioneze depunerea dosarelor de pensie anticipta partiala si pana la adoptarea unei asemenea reglementari se poat depune dosare la Casa de pensii.
Daca in 1 ianuarie 2011 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare datele de mai sus nu se modifica.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: maria la data: 06/23/2010 5:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
va multumesc pentru raspuns, dar va rog sa ma lamuriti : daca optez acum pentru pensionarea anticipata, in luna februarie 2011 voi putea trece la pensia de limita de varsta, sau voi fi obligata sa raman la pensie anticipata pana in februarie 2013, fara sa mai pot folosi cei 2 ani de reducere din varsta de pensionare?
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 06/23/2010 8:04am
Avet dreptul sa cereti pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr II de munca, adica in februarie 2011, indiferent daca atunci sunteti in activitate sau in pensie anticipata partiala.
De fapt daca in 1 ianuarie 2011 se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederilor din proiect trecerea se va face automat fara cerere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1