Subiect "punctaj mediu anual" Deschis de petre octavia la data: 06/22/2010 6:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj mediu anual
Scris de: petre octavia la data: 06/22/2010 6:06am
Gen:f
Data nasterii:26.02.1953
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:
Intrebare: Daca o persoana realizeaza intr-un an un punctaj mediu anual mai mare de 5 puncte, acesta se plafoneaza la valorea de 5 puncte ?
Daca pentru ajutorul de deces acordat de unitate din fondul special de 2% se retine contributie individuala de asigurari sociale - este stagiu de cotizare la pensie ? (baza legala )
va multumesc
Re: punctaj mediu anual
Scris de: la pensie la data: 06/23/2010 7:23am
1. In perioada aprilie 2001 - decembrie 2002 salariile introduse in calculul pensiei sunt limitate la 3 salarii medii pe economie iar in perioada ianuarie 2003 - iunie 2007 la 5 salarii medii pe economie utilizate la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat.
Aceste plafonari au fost stabilite prin art 23 alin (3) din legea 19/2000 modificat si apoi abrogat prin ordonantele de urgenta OU 147/2002 si OU 9/2003.
Daca utilizati programul nostru de calcul pensie de pe site limitarea salariului se face automat.
2. Dupa aprilie 2001 se retine contributie individuala de asigurari sociale din intreg venitul realizat (cu plafonarea de la punctual 1). Daca a fost retinut CAS si din ajutorul de deces acesta intra numai in baza de calcul a punctajului pensiei nu si la calculul stagiului de cotizare deoarece in acea perioada salariatul beneficiaza de stagiu de cotizare pentru contractul de munca conform caruia lucreaza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1