Subiect "accident de munca" Deschis de Lucian Stefan la data: 06/22/2010 11:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
accident de munca
Scris de: Lucian Stefan la data: 06/22/2010 11:29am
Gen:
Data nasterii:1975
Stagiul de cotizare:minim 10 ani (chestiunea este in litigiu)
Alte date:
Intrebare:
fiind elev-pilot intr-o unitate din subordinea Departamentului Aviatiei Civile (care intre timp nici nu se mai denumeste asa...) am suferit un accident de avion (poate fi asimilat "accidentelor de munca") in perioada desfasurarii activitatii de pregatire/instructie. In urma acestui eveniment am ramas cu o infirmitate fizica permanenta, sechele postraumatice care nu sunt vindecabile ci necesita tratament si supraveghere medicala permanenta, reducerea capacitatii de munca pana aproape de pierderea totala a acesteea, etc. Nici nu am mai trecut in revista efectele socio-profesionale...
Evenimentul a avut loc in anul 1991 si vinovatia a apartinut in totalitate altor persoane decat subsemnatul- fapt de altfel consemnat in concluziile puse in urma anchetei desfasurate la acea data. Deoarece vinovatia (in sens de culpa si neglijenta in servici) apartinea si unor persoane din conducerea aerodromului si chiar si la nivelul inspectorilor de aviatie- s-a mers pe musamalizarea cazului. M-au indepartat din scoala de zbor (invocand motive medicale) dupa care... s-a facut liniste. Fiindca am avut o familie instarita, am trait cu ajutorul rudelor apropiate (care mi-au suportat in totalitate si interventiile chirrugicale si cheltuielile de tratament si recuperare, etc) si chiar am desfasurat activitate de munca fiind angajat la firmele propriilor mele rude- care au inteles sa ma menajeze in tot acest rastimp. Nu mi s-a oferit si nu am solicitat nimic din partea Departamentului Aviatiei Civile (Ministerul Transporturilor) sau din partea altor institutii de stat. Nota bene- la data la care s-a petrecut accidentul de aviatie, eram inca MINOR si in calitate de elev-pilot ma aflam in raspunderea personalului volant alaturi de care desfasuram activitatea de instructie/pregatire. Din cate stiu, obligatia lor era aceea de a-mi asigura o pensie datorata invaliditatii (ce poate fi usor demonstrata in fata oricarei comisii) dar si eventuala reintegrare profesionala, macar partial cheltuielile destinate interventiilor chirurgicale si tratamentului, etc. Nici macar nu m-au chemat cu prilejul anchetei (si nici pe parintii mei, care ma reprezentau legalmente la acea data) si nu au facut nicim fata de mine in afara de faptul ca m-au dat afara din scoala de aviatie si cu asta-basta. Au trecut practic 19 ani de cand sunt in stare de infirmitate fizica permanenta si cred ca ar fi totusi cazul sa-mi cer drepturile, mai ales ca acum s-a prescris raspunderea penala si civila a celor care au fost vinovati si care au facut in asa fel incat cazul meu sa fie trecut sub tacere si numele meu sters pur-si-simplu din evidentele lor ca si cum nici nu am trecut pe-acolo.
Dpdv legal, elevul-pilot aflat in timpul activitatii de pregatire de zbor, este asimilat PERSONALULUI NAVIGANT- fiind teoretic supus aceluiasi regim juridic in cazul aparitiei unor accidente de munca. Ce se poate face in acest caz ? Care este procedura ?
Re: accident de munca
Scris de: la pensie la data: 06/24/2010 8:02am
Dupa parerea noastra nu puteti sa va asimilati cu drepturile acordate prin legea 223/2007 Statutul personalului aeronautic civil navigant profesionist din aviatia civila din Romania deoarece aceste drepturi se acorda celor care au licenta in acest domeniu.
Noi credem ca dv aveti drepturile acordate, in sistemul public de pensii, prin articolul 53 alin (3) din legea 19/2000 care prevede “ Au dreptul la pensie de invaliditate, in conditiile prevazute la alin. (1) lit. a) ( din cauza accidentelor de munca), si elevii, ucenicii si studentii care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca datorita accidentelor sau bolilor profesionale survenite in timpul si din cauza practicii profesionale”.
Pentru a va pensiona de invaliditate trebuie sa fiti examinat de medicul expert al asigurarilor sociale de la cabinetele de de expertiza medicala si recuperarea capacitatii de munca de pe langa Casa de pensii din judetul unde aveti domiciliul.
Pentru a fi examinat de acest medic trebuie sa parcurgeti urmatoarele etape :
1 Sa obtineti un formular de examinare medicala pentru pensionare de la medicul curant pe care o trimiteti la Casa de pensii cu actele pe care le cere aceasta pentru a intocmi o documentatie care sa contina : starea civila, ruta profesionala, perioadele de somaj, concedii medicale etc.
2. Medicul expert al asigurarilor sociale dupa primirea si verificarea documentatiei stabileste daca mai sunt necesare alte investigatii medicale si dupa efectuarea acestora va convoaca la expertiza si va incadreaza sau nu intr-un grad de invaliditate elaborand un document de experiza si o decizie medicala
3 In baza deciziei medicale intocmiti un dosar de pensionare care se depune la Casa de pensii in vederea pensionarii.
Ceiace vrem sa precizam noi este ca nu trebuie sa mai amanati deoarece cu cat trece timpul cu atat este mai greu sa obtineti documentele necesare.
Re: accident de munca
Scris de: stefan la data: 06/27/2010 2:33pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc pentru raspuns.
Da, asa este- statutul legal al personalului navigant din aviatie este neechivoc in privinta categoriilor ce intra in aria de aplicare a legii.
Am facut deja diligentele necesare si astept prima reactie oficiala fata de cererea depusa.

Toate cele bune !
Re: accident de munca
Scris de: stefan la data: 06/27/2010 3:06pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Si cu toate acestea, ceva imi scapa... Va trebui sa ma interesaez totusi la Ministerul Transporturilor sau Inspectoratul Aviatiei Civile. In legislatia veche din cadrul RPR si RSR, era clar prevazut statutul juridic al elevilor-piloti, care erau fara tagada asimilati personalului navigant profesionist. Citat din decretul 416/1953 :
"ART. 2
Personalul navigant profesionist care beneficiaza de dispozitiunile prezentului decret, cuprinde:
a) personalul angajat, posesor al unui brevet si al licentei de zbor, care intra in compunerea echipajelor de conducere la bordul aeronavelor civile (piloti, navigatori, radiotelegrafisti si mecanici de bord), parasutistii, instructorii de zbor cu si fara motor, instructorii de parasutism, precum si organele tehnice angajate pentru controlul acestora in zbor, daca poseda brevetele si licentele functiunilor pe care le controleaza;
b) personalul tehnic sau auxiliar, posesor al unui certificat si licenta, care, neconstituind echipajul de conducere al unei aeronave civile, este angajat pentru a exercita in mod obisnuit la bordul aeronavelor civile servicii cu privire la calatori, incarcatura sau aparatura speciala a aeronavei, precum si personalul tehnic angajat pentru a efectua in zbor operatiile de receptie si control al aeronavelor sau parasutelor in vederea eliberarii sau prelungirii certificatelor lor de navigabilitate.
Elevii scolilor de pregatire a personalului navigant profesionist din aeronautica civila se asimileaza personalului prevazut la punctele a si b."

Este posibil ca statutul elevilor piloti sa fie reglementat la ora actuala intr-un act normativ separat(fata de legea 223/2007) pe care nu il cunosc inca... Undeva in legislatie TREBUIE sa existe un statut care sa se raporteze intr-un fel sau altul la acela al personalului navigant !
Ma voi interesa la Aeroclubul Romaniei din cadrul Ministerului Transporturilor si la alte institutii de profil unde trebuie sa fie cunoscute aceste statuturi legale. Oricum ar fi, asta nu impieteaza catusi de putin asupra declansarii procedurii normale, comune, a constatarii medico-legale a incapacitatii de munca si starii de invaliditate, potrivit dreptului comun.

Inca odata, multumesc pentru sfatul acordat !
Re: accident de munca
Scris de: stefan la data: 06/27/2010 5:49pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Decretul 416 din 1953 a fost abrogat abia la data de 08 ianuarie 1998, el fiind in vigoare in iunie 1991, cand s-a nascut dreptul subsemnatului de a pretinde pensia de invaliditate calculata potrivit statutului de personal navigant. Se aplica exceptia de ultraactivitate a legii, pentru ca evenimentul determinant s-a petrecut cand legea veche era inca in vigoare... !
Re: accident de munca
Scris de: la pensie la data: 06/28/2010 10:01am
Nu putem decat sa va dorim succes in demersurile pe care le faceti si ne vom bucura impreuna cu dv daca reusiti sa va obtineti drepturile.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1