Subiect "pensie militara urmas" Deschis de Ical Valentina la data: 06/22/2010 3:09pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie militara urmas
Scris de: Ical Valentina la data: 06/22/2010 3:09pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua!
Am 22 de ani si beneficiez de o pensie militara de urmas in valoare de 1700 lei. As dori sa stiu in ce coditii m-as putea angaja cu contract de munca astfel incat sa nu fiu nevoita sa renunt la pensie. Mentionez ca sunt absolventa a studiilor universitare de licenta, urmand sa ma inscriu la studii de masterat.
Multumesc anticipat,
Valentina
Re: pensie militara urmas
Scris de: la pensie la data: 06/23/2010 7:49am
Conform art 94 alin (2) din legea 19/2000 “ Beneficiarii pensiei de urmas pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, daca veniturile brute lunare realizate nu depasesc o patrime din salariul mediu brut lunar pe economie, utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat” care se stabileste anual.
In anul 2010 salariul mediu brut lunar pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat este de 1836 lei deci limita salariului pe care il puteti cumula cu pensia de urmas este de 458 lei (sub salariul minim pe economie care in prezent este de 600 lei).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1