Subiect "lamuriri pensie invalid (handicap)" Deschis de EMILIAN FLORIN la data: 06/23/2010 9:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamuriri pensie invalid (handicap)
Scris de: EMILIAN FLORIN la data: 06/23/2010 9:17am
Gen:B
Data nasterii:21.06.1953
Stagiul de cotizare:31 ANI+ 4 ANI FAC+1AN SI 4 LUNI STAGIU MIL
Alte date:HANDICAP ACCENTUAT GRAD 2 DIN 2003
Intrebare:1)POT SA MA PENSIONEZ IN ACEST AN?
2)IN SITUATIA MEA SE MAI ACORDA STAGIU POTENTIAL?
3)IN CALCULUL PUNCTAJULUI MEDIU ANUAL PUNCTELE TOTALIZATE SE IMPART LA STAGIUL EFECTIV REALIZAT (31 ANI) SAU LA STAGIUL DE 36 ANI CARE INCLUDE SI STAGIUL POTENTIAL+FACULTATE+STAGIU MIL?
4)HANDICAP GRAD 2 SE POATE ASIMILA CU INVALIDITATE GRAD 3?
5)CARE SISTEM ESTE MAI AVANTAJOS IN SITUATIA MEA:L19 SAU VIITOAREA LEGE A SISTEMULUI UNITAR DE PENSII?
6)CUM SE POATE FOLOSI PROGRAMUL DE PE SITE/UL LAPENSIE PENTRU CALCULUL PENSIEI DE INVALIDITATE?
Re: lamuriri pensie invalid (handicap)
Scris de: la pensie la data: 06/24/2010 10:28am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 21 iulie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partriala dupa 21 iulie 2013 cand indepliniti conditia sa aveti stagiul de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiile asimilate pentru facultate, stagiul militar sau perioada de pensie de invaliditate .
1. Va puteti pensiona cu pensie de invaliditate numai daca sunteti incadrat de comisia de expertiza medicala de pe langa Casa de pensii intr-un grad de invaliditate.
2. In situatia dv nu se mai acorda stagiu potential deoarece pentru pensia de invaliditate se iau in calcul si stagiile asimilate pentru facultate si stagiu militar.
3. In cazul dv la calculul punctajului mediu al pensiei se utilizeaza stagiul complet de cotizare de 35 ani.
4. Nu exista o legatura automata intre gradul handicapului si gradul de invaliditate ci ele sunt stabilite de doua comisii medicale diferite.
Incadrarea intr-un grad de handicap o face “Comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap” de pe langa Consiliul Judetean iar incadrarea intr-un grad de invaliditate o face medicul expert de la Comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de pensii.
5. In cazul dv prevederile legii actuale a pensiilor 19/2000 sunt identice cu cele din proiectul legii unitare a pensiilor.
6. In cazul dv (avand stagiul complet de cotizare realizat cu ajutorul stagiilor asimilate pentru studii universitare si stagiul militar) calculul pensiei de invaliditate se face identic cu al unei pensii la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1