Subiect "plata insotitor" Deschis de Cristina Cudin la data: 06/25/2010 3:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
plata insotitor
Scris de: Cristina Cudin la data: 06/25/2010 3:17am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Tatal meu urmeaza sa primeasca decizia de invaliditate de gr.1. Stiu ca in aceasta situatie (invaliditate gr.1) are dreptul la un insotitor. Va rog sa-mi spuneti care este valoarea ce se atribuie ptru.insotitor si daca constituie vechime de munca pentru acesta si daca da, avind in vedere ca insotitor trebuie sa fie "prezent" tot timpul, cum se calculeaza vechimea in munca. Deasemenea nu stiu daca suma cuvenita insotitorului este impozitata si specificata in catrea de munca a insotitorului. Probabil nu am fost prea clar, dar nu stiu nimic despre acest subiect. Multumesc anticipat pt.raspuns.
Re: plata insotitor
Scris de: la pensie la data: 06/28/2010 1:36am
Conform art 60 din legea pensiilor pensionarii de gradul I au dreptul pe langa pensie la o indemnizatie de insotitor in cuantum de 80 % din valoarea punctului de pensie.
In anul 2010 valoarea punctului de pensie fiind de 732,8 si deci indemnizatia este de 586 lei.
Conform art 42 litera d din legea 571/2003 Codul fiscal indemnizatia pentru insotitor nu este impozabila.
Deoarece indemnizatia de insotitor este acordata pensionarului de invaliditate de gr I pentru aceasta, legea pensiilor 19/2000 nu acorda insotitorului stagiu de cotizare si aceasta indemnizatie nu este luata in calculul pensiei insotitorului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1