Subiect "lamurire" Deschis de gheorghe la data: 06/27/2010 9:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamurire
Scris de: gheorghe la data: 06/27/2010 9:25am
Gen:
Data nasterii:aprilie 1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:18 ani si 5 luni lucrati in grupa a I a de munca procent 100%
Intrebare:Va rog sa ma lamuriti daca dupa 31.03.2011 se mai tine cont de grupa deoarece am fost la casa de pensie si mi sa spus ca ies in 2011 iulie dar am vazut pe forumul d-voastra ca din 30.03.2011 nu se mai tine cont de grupa si nu stiu si cu legea unitara cum va fi.
Va multumesc anticipat
Re: lamurire
Scris de: la pensie la data: 06/29/2010 7:45am
Ati pus pana acum o multime de intrebari la care am raspuns si am crezut ca ati inteles.
Reducerea varstei de pensionare pentru grupa I de munca conform legii 19/2000 se poate face in urmatoarele variante.
1. Conform art 167^1 din legea 19/2000 se acorda diverse reduceri ale varstei de pensionare in functie de stagiul in grupa I de munca, fara a se lua in consideratie grupa de munca cu care a fost echivalat stagiul de gr I dupa aprilie 2001. Pentru stagiul de 18 ani de grupa I (in unul din calculele facute de noi dupa datele furnizate de dv rezulta un stagiu mai mic in gr I) se acorda o reducere de 10 ani si 10 luni care in cazul dv se aplica la o varsta mai mica de 65 ani in functie de stagiul total de cotizare.
Acest articol are valabilitate numai pana in 31 martie 2011 si deci nu puteti beneficia de el daca spuneti ca cei de la casa de pensii v-a calculate luna iulie 2011.
2. Conform articolului 42 din legea 19/2000 daca stagiul dv de 18 ani in gr I se echivaleaza cu grupa conditii deosebite atunci beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 61 ani.
3. Conform articolului 44 din legea 19/2000 daca stagiul dv de 18 ani in gr I se echivaleaza cu grupa conditii deosebite atunci beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 7 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 58 ani.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se pastreaza prevederile din proiect atunci apar urmatoarele modificari:
-Varianta 1 dispare
-In varianta 2 reducerea varstei de pensionare ramane 4 ani
-In varianta 3 reducerea varstei de pensionare creste la 9 ani si puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 56 ani.
Iata ca am renuntat la promisiunea ca nu va mai raspundem pana cand nu ne aduceti lamuririle cerute de noi in speranta ca de aceasta data va veti lamuri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1