Subiect "se mai pot depune dosare pentru pensionare partial anticipata" Deschis de gheoghe mutu la data: 06/28/2010 2:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
se mai pot depune dosare pentru pensionare partial anticipata
Scris de: gheoghe mutu la data: 06/28/2010 2:26am
Gen:M
Data nasterii:20.04.1949
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:
Intrebare:la 1 sept.2010 ar trebui sa depun dosarul de pensionare partial anticipata, mentionez ca lucrez in invatamant si decizia de la Inspectoratul scolar al municipiului bucuresti prin care se precizeaza desfacerea contractului de munca pt pensionare partial anticipata ....se poate depune dosarul la casa de pensii a sectorului 6 de care apartin..surse de acolo mi-au spus ca nu se poate datorota noii legi..care lege ??...eu ce fac acum?? indrumati-ma dumneavoastra..multumesc
Re: se mai pot depune dosare pentru pensionare partial anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/29/2010 8:07am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 24 ianuarie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni.
Puteati cere pensie anticipata partiala (diminuata) dupa varsta de 59 ani si 9 luni si daca lucrati in invatamant dupa incheierea anului scolar.
Cei de la Casa de pensii s-au referit la o reglementare legislativa care sa restrictioneze iesirea la pensie anticipata partiala pe perioada pana la intrarea in vigoare a legii unitare a pensiilor. Legea unitara a pensiilor se presupune ca va intra in vigoare in ianuarie 2011.
Aceasta reglementare de restrictionare a pensiilor anticipate nu a fost adoptata si acum nu poate fi invocata si nici nu stim cand va fi adoptata.
Sfatul nostru este sa grabiti intocmirea dosarului de pensionare (presupunem ca ati incheiat anul scolar) pentru a avea sanse sa-l depuneti inainte de intrarea in vigoare a unei reglementari legale de restrictie a pensiilor anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1