Subiect "data plata pensie boala" Deschis de oana la data: 06/28/2010 9:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data plata pensie boala
Scris de: oana la data: 06/28/2010 9:01am
Gen:masculin
Data nasterii:24 feb 1951
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!
Intrebarea mea este urmatoarea: incepand cu ce data mi se va plati pensia de boala tinand cont de urmatoarele informatii:- decizia medicala de incadrare in grad de invaliditate a fost emisa in data de 13.04.2010;
- dosarul a fost depus la casa de pensii in data de 21.05.2010;
- mentionez ca data de 31.12.2009 a fost ultima zi de munca, ultima zi in care eram angajat, dar firma unde lucram avea incheiat un protocol cu casa judeteana de sanatate in care se preciza ca beneficiam de asigurare medicala inca 3 luni; la data expertizarii de catre comisie (sfarsitul lunii martie nu mai eram angajat dar beneficiam de aceasta asigurare).
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Re: data plata pensie boala
Scris de: la pensie la data: 06/30/2010 2:42am
Asigurarea de sanatate de care amintiti dv a operat numai in domeniul sanatatii nu si al pensiei de invaliditate deoarece au dreptul la pensie de invaliditate si cei care nu mai sunt angajati dar indeplinesc conditiile de stagiu de cotizare conform art 57 din legea 19/2000 care in cazul dv este de 25 ani. Deci puteati beneficia de pensie de invaliditate si dupa incetarea asigurarii de sanatate.
Pensia de invaliditate se plateste de la data depunerii dosarului de pensie conform art 84 alin (2) litera d din legea 19/2000
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1