Subiect "calcul pensie" Deschis de Mihaela H la data: 06/29/2010 3:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Mihaela H la data: 06/29/2010 3:56am
Gen:F
Data nasterii:14.02.1955
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare: Mi-am calculat pensia anticipata partial pe acest site. Vreau sa stiu daca pensia finala afisata de program are scazuta automat si diminuarea pentru lunile de anticipare. De ce va intreb acest lucru? Pentru ca eu am verificat acest aspect modificand data nasterii in 14.02.1950, ca si cum as fi iesit la pensie la limita de varsta. Astfel am constatat o diferenta de aproape 200 lei in plus fata de suma afisata pentru pensia anticipata. Numarul total de puncte ramane neschimbat, se schimba doar punctajul anual, care se mareste. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: calcul pensie
Scris de: Mihaela H la data: 06/30/2010 2:24am
Mihaela H :
Gen:F
Data nasterii:14.02.1955
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare: Mi-am calculat pensia anticipata partial pe acest site. Vreau sa stiu daca pensia finala afisata de program are scazuta automat si diminuarea pentru lunile de anticipare. De ce va intreb acest lucru? Pentru ca eu am verificat acest aspect modificand data nasterii in 14.02.1950, ca si cum as fi iesit la pensie la limita de varsta. Astfel am constatat o diferenta de aproape 200 lei in plus fata de suma afisata pentru pensia anticipata. Numarul total de puncte ramane neschimbat, se schimba doar punctajul anual, care se mareste. Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Revin cu o precizare: mi-am simulat calculul pensiei inainte de a primi decizia de pensionare, iar cand am primit-o SURPRIZA!! Era aceeasi suma care mi-a iesit mie la simulare, la leut.. Nu mi-a venit sa cred. Dar acea suma a fost diminuata cu un 11% pentru perioada de anticipare.
Tinand seama de ce v-am relatat in introducere am ajuns la concluzia ca in decizia de pensionare mi s-a aplicat de doua ori diminuarea.
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 06/30/2010 4:31am
Programul nostru nu aplica automat diminuarea pentru anticipare si asa se explica faptul ca programul nostru a indicat pensia nediminuata dupa care s-a aplicat diminuarea. Deci concluzionam ca pensia a fost calculata corect si nu s-a aplicat diminuarea de doua ori.
Diferenta la simularea cu modificarea datei de nastere se explica prin faptul ca la data de nastere 14 02 1950 se modifica stagiul complet de cotizare la 26 ani si 8 luni si in acest caz pentru calculul punctajului mediu anual se imparte numarul total de puncte la 26,66667 in loc de 30 cum se face la data de nastere 14.02.1955.
Noi va felicitam pentru corecta utilizare a programului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1