Subiect "inghetare pensionari anticipate" Deschis de Sandu la data: 07/01/2010 1:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
inghetare pensionari anticipate
Scris de: Sandu la data: 07/01/2010 1:07am
Gen:
Data nasterii:09.03.1948
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:
Intrebare:Am o decizie de pensionare anticipata, din martie 2009, dar am continuat sa lucrez dupa aparitia acestei decizii, intrucat in intervalul de la depunerea dosarului si emiterea deciziei sau schimbat conditiile care m-au determinat sa cer pensionarea anticipata. In cazul inghetarii pensionarilor anticipate, decizia mai ramane valabila, voi mai putea intrerupe relatiile de munca si sa intru in pensie ?
Re: inghetare pensionari anticipate
Scris de: la pensie la data: 07/01/2010 8:52am
Este adevarat ca redactarea art 10 din legea 118/2010 ar putea sa dea loc la interpretari dar noi intelegem ca acest articol se refera la “inscrierea la pensie anticipata si pensie anticipata partiala” iar dv sunteti inscris si aveti o decizie de pensionare care este valabila si pensia anticipata este numai suspendata.
Trebuie sa aveti grija insa ca daca vreti sa optati pentru pensie anticipata trebuie sa faceti o instiintare, la Casa de pensii, ca ati incetat activitatea (prezentand dovada in acest sens) pentru a va fi introdusa in plata pensia anticipata fara a va fi recalculata pensia. Introducerea in calcul a perioadei lucrate dupa primirea deciziei de pensie anticipata se face numai la trecerea de la pensia anticipata la pensia la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1