Subiect "salarii compensatorii" Deschis de Andritoiu Eva la data: 07/02/2010 3:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
salarii compensatorii
Scris de: Andritoiu Eva la data: 07/02/2010 3:08am
Gen:F
Data nasterii:24 MAI 1955
Stagiul de cotizare:33 ANI SI 8 LUNI
Alte date:11 luni somaj (nu l-am luat in calcul la stagiul de cotizare)
Intrebare:Incepand cu luna iunie a anului 2009 s-au facut concedieri INDIVIDUALE si conform contractului colectiv de munca am primit 12 salarii compensatorii.Va rog sa-mi spuneti daca aceste salarii, respectiv contributiile se iau in calcul la calcularea pensiei (ma pot pensiona anticipat partial incepand cu data de 24 mai 2010). Va multumesc
Re: salarii compensatorii
Scris de: la pensie la data: 07/03/2010 1:35am
Perioada (daca a fost considerata perioada distincta de salarii compensatorii, inainte de perioada de somaj) si sumele primite ca salarii compensatorii sunt luate in calculul pensiei insa in mod diferit in functie de contributia de asigurari sociale (CAS) platita pentru aceste sume astfel:
-In mod normal pentru aceste salarii compensatorii se plateste numai CAS pentru angajat (in anul 2009 10,5 %). In acest caz sumele luate in calculul pensiei si perioada socotita la stagiul de cotizare se diminuiaza cu raportul 31,3/10,5 = 2,98. 31,3 fiind CAS platit in total de angajat si angajator pentru sumele castigate.
- Exista angajatori care prin intelegere cu disponibilizatii au platit CAS de 31,3% pentru salariile compensatorii si in acest caz se ia in calculul pensiei intreaga suma.
Deci pentru a alege una din cele doua variante trebuie sa va informati la angajator ce procent de CAS a fost platit.
Perioada de somaj se ia integral in calculul stagiului de cotizare.
Conform legii 19/2000 aveati dreptul sa cereti pensie anticipata partiala incepand cu 24 mai 2010 insa inscrierea la pensie anticipata partiala tocmai in aceste zile a fost sistata, prin legea 118/2010, pana la 31 decembrie 2010. In aceste conditii puteti cere pensie anticipata partiala numai dupa 1 ianuarie 2011 iar daca atunci va intra in vigoare noua lege a pensiilor, diminuarea pensiei anticipate partiale va creste.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1