Subiect "referitor program" Deschis de enache silvia la data: 07/02/2010 5:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
referitor program
Scris de: enache silvia la data: 07/02/2010 5:32am
Gen:[b][i][code]
Data nasterii:20.12.1954
Stagiul de cotizare:36 ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare:am introdus toate datela pana la anul 2003, eu am lucrat pana la 30.11.2009, cand am iesit la pensie aznticipata partiala, programul dvs. nu-mi da voie sa introdu datele de la 2004 mai departe, cum procedez? Multumesc
Re: referitor program
Scris de: la pensie la data: 07/03/2010 2:39am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 20 noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luna si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul pensie si avem urmatoarele observatii :
1.Ati completat gresit caseta cu data de iesire la pensie la limita de varsta si aceasta este cauza pentru care programul a deschis pagini anuale pana in anul 2003. In aceasta caseta data corecta este cea calculata de noi mai sus adica “noiembrie 2014”
2. In perioada ianuarie –iunie 1983 ati completat gresit sporul de vechime care in aceasta perioada este corect 3 % . Acesta se calculeaza asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime”
3. Mai verificati inca odata data cand a fost inclus sporul de vechime in salariu. Acesta trebuia inclus in salariu dupa aprilie 1992. In acest caz dupa aprilie 1992 introducti separat sporul de vechime numai daca acesta nu a fost inclus in salariu si pentru acesta prezentati adeverinta de sporuri de la angajator.
4 In perioada aprilie 2001 iunie 2007 salariile care sunt luate in calcul au fost limitate la 3 respectiv 5 salarii medii pe economie. Acest fapt il puteti verifica pe situatiile pe care le-ati primit de la Casa de Pensii in perioada 2001 – 2005. Am vazut ca in 2002 ati respectat aceste limitari iar in 2003, in cateva luni, le-ati depasit. Aceasta eroare nu influenteaza calculul pensiei deoarece programul nostru face automat aceasta limitare. Am semnalat aceasta eroare numai sa stiti cauza pentru care programul va calculeaza un punctaj anual mai mic decat cel care ar fi normal sa iese din calculul sumelor introduse.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1