Subiect "plati compensatorii" Deschis de Antonescu Ana la data: 07/05/2010 7:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
plati compensatorii
Scris de: Antonescu Ana la data: 07/05/2010 7:36am
Gen:F
Data nasterii:05.10.1954
Stagiul de cotizare:37 ANI
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.In 2008 am fost disponibilizata de la armata si am primit 20 de salarii compensatorii.
Daca am sa depun dosar de pensionare partial anticipata,
cum pot documenta ca am beneficiat de plati compensatorii si quantumul lui,ca banii am primit prin talon de la posta si atat.
In afara de asta mai am adeverinta de la U.M.ca am
fost disponibilizata in cond.legii 53/2003,art.65 ,alin 1.
Va multumesc anticipat , Ana Antonescu
Re: plati compensatorii
Scris de: la pensie la data: 07/06/2010 1:49am
Informatiile date de dv sunt neclare deoarece nu ati precizat daca ati lucrat ca personal militar sau personal civil.
Daca ati lucrat ca personal militar sfatul nostru este sa cereti aceste informatii la institutia unde urmeaza sa depuneti dosarul de pensionare.
Site-ul nostru se ocupa cu cei care beneficiaza de pensii din sistemul public de pensii iar sistemul militar de pensii nu a fost integrat in sistemul public de pensii. Aceasta integrare credem ca se va face prin adoptarea legii unitare a pensiilor care presupunem ca va avea loc in ianuarie 2011.
Daca ati lucrat ca personal civil si pentru sumele respective vi s-a retinut contributie pentru asigurari sociale (CAS) nu trebuie sa prezentati nicio dovada deoarece sumele pentru care s-a platit CAS dupa aprilie 2001 se afla inregistrate in arhiva electronica a Casei de Pensii si pentru acestea nu trebuie sa prezentati adeverinta, ba mai mult puteti cere la Casa de Pensii “situatia Stagiului de cotizare” si in aceasta vor fi specificate aceste sume. Trebuie sa aveti in vedere insa ca pentru aceste salarii compensatorii s-a platit un CAS mai mic, adica cca o treime si sumele luate in calculul pensiei vor fi o treime din salariile compensatorii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1