Subiect "cumul invatamant" Deschis de adriana nicolae la data: 07/06/2010 10:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumul invatamant
Scris de: adriana nicolae la data: 07/06/2010 10:12am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:aveti va rog amabilitatea de a-mi raspunde la urmatoarele: lucrez in invatamant ca profesor si ma pensionez la 01.09.2010 .am lucrat o perioada f lunga 1 1/2 norma spuneti-mi daca aceasta 1/2 norma in plus va intra in calculul pentru pensie mentionez ca sumele au fost supuse CASS dar nu au fost trecute in cartea de munca si a 2-a intrebare am participat ca prof examinator pt care am primit retributie tot supusa CASS am nevoie de adeverinta pentru calcul? va multumesc
Re: cumul invatamant
Scris de: la pensie la data: 07/07/2010 1:50am
Baza de calcul a punctajului pensiei este reglementata in mod diferit in functie de perioada calendaristica astfel:
-Inainte de 31 martie 2001.
In aceasta perioada conform legii vechi a pensiilor 3/1977 baza de calcul a pensiei a fost reglementata prin legea 57/1974 modificata prin legea 49/1992 conform carora baza de calcul a pensiei o constituie salariul tarifar inscris in carnetul de munca si sporurile cu caracter permanent care nu au fost trecute in carnetul de munca.
Dintre aceste sporuri luate in calculul pensiei se numara sporul de vechime, sporul de dirigentie, sporul pentru exercitarea unei functii suplimentare.
In calculul pensiei nu intra al 13-lea salariu, primele sau sumele primite pentru ore suplimentare cum nominalizati dv acelea primite cu ocazia unor examene.
Pentru sporurile permanente care intra in calculul pensiei trebuie sa prezentati adeverinte eliberate de angajator pana la includerea acestora in salariul inscris in carnetul de munca (data de includerea a fost stabilita la 1 aprilie 1992 dar nu toti functionarii au respectat-o)
-Dupa 01 aprilie 2001
Baza de calcul a fost stabilita prin legea 19/2000 si in ea intra toate sumele primite pentru care nu trebuie prezentata nicio dovada deoarece acestea au fost transmise si arhivate la Casa de Pensii pe cale electronica.
Re: cumul invatamant
Scris de: adriana nicolae la data: 07/07/2010 4:37am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:daca inteleg eu bine ,din raspunsul dvs reiese ca o lunga perioada am cotizat la stat cu diferite sume atat pentru sanatate,somaj,pensie..dar nu pot beneficia de nici un procent din sumele retinute.oare e corect si legal? in aceasta situatie se afla tot personalul din invatamant cel putin;iar daca e corect si legal noi de ce nu stim? peste tot in lume se primeste pensia aferenta muncii prestate,se tine cont de toate procentele retinute de stat care ulterior se adauga la pensie intr-o proportie,in romania inteleg ca nu este asa;am dreptate? adica dupa ce muncim in plus nu numai ca nu luam toti banii cuveniti dar nici nu beneficiem de procentele retinute;ce putem face? va multumesc si poate ma lamuriti
Re: cumul invatamant
Scris de: la pensie la data: 07/08/2010 2:28am
Noi am raspuns la intrebarea dv conform legislatiei pe care o cunoastem iar interpretarea data de dv este putin politizata.
Va respectam convingerile dar totusi vrem sa facem cateva precizari care consideram a fi necesare.
Inainte de aprilie 2001 nu ati contribuit pentru pensia de baza pentru aceasta pensie a contribuit numai angajatorul. Pentru contributia pentru pensia suplimentara de 2, 3 si 5 % aplicata bazei de calcul explicata de noi mai sus, primiti un punctaj suplimentar care se calculeaza automat.
Acest mod de calcul este aplicat tuturor categoriilor iar cei din invatamant nu sunt cei mai afectati.
Consideram ca acest mod de calcul a fost ales nu din rea vointa ci pentru a evita o intreaga birocratie legata de evidenta sumelor incasate inainte de aprilie 2001 cand modul de calcul al pensiei nu era legat de intreaga perioada de cotizare.
Nu cunoastem cum se calculeaza pensia in alte tari insa stim ca Romania se scrie cu majuscula (ne cerem iertare pentru aceasta observatie).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1