Subiect "completare cartea de munca" Deschis de Franga Maria la data: 07/06/2010 10:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
completare cartea de munca
Scris de: Franga Maria la data: 07/06/2010 10:30am
Gen:
Data nasterii:01.05.1947
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua
Am iesit la pensie in anul 2002 in luna februarie mai precis in aceasta luna a fost calculate pensia ,dar eu am mai lucrat pina in luna iunie atunci am facut lichidarea.In aceasta perioada eu am obtinut niste venituri si am platit toate datoriile catre Casa de pensii .Intrucit cartea mea de munca a fost incheiata cu luna ferbr. aceste venituri nu au fost luate in calcul la stabilirea pensiei spunind ca o data ce cartea de munca a fost inchisa nu se mai poate face nimic .Veniturile pe care eu le-am realizat in cele citeva luni sunt foarte mari si as dori sa stiu daca prin noile reglementari se mai poate face ceva.SE mai poate recalcula pensia daca aduc adeverinta cu veniturile realizate in acea perioada?
Re: completare cartea de munca
Scris de: la pensie la data: 07/07/2010 2:10am
Recalcularea pensiei pentru stagii realizate dupa iesirea la pensie este reglementata prin art 95 din legea 19/2000 care prevede ca se poate face aceasta daca stagiul este minim 12 luni.
Este posibil ca prin legea unitara a pensiilor care presupunem ca va intra in vigoare de la 01 ianuarie 2011 sa fie eliminata conditia de stagiu minim.
Pentru aceste sume nu trebuie sa duceti adeverinte deoarece acestea au fost transmise si arhivate la Casa de Pensii pe cale electronica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1