Subiect "Valorificare adeverinta gr II" Deschis de Ileana D la data: 07/07/2010 3:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Valorificare adeverinta gr II
Scris de: Ileana D la data: 07/07/2010 3:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Pe carnetul de munca este trecut salariul tarifar , alaturi de care este trecut un spor de 5 % si temeiul legal, mentiuni conform legilor in vigoare, anterior anului 2001.
De asemenea, am prezentat si o adeverinta in care se mentioneaza ca pe perioada 1974-1975, am primit sporuri la salariu pentru conditii deosebite (gr,II) conform L.157/1974 (spor permanent)_ care nu au fost trecute in cartea de munca.
Din ce motive nu au fost valorificate aceste sporuri din anii 1970- 1975, dovedite prin cartea de munca si adeverinta?
Prevederile art, 164 din Legea 19/2000 sunt clare si impun luarea in calcul a mentiunilor asa cum au fost inscrise in cartile de munca si adeverintele emise de angajatori, pentru perioadele anterioare anului 2001.
Re: Valorificare adeverinta gr II
Scris de: la pensie la data: 07/08/2010 2:59am
Nu putem decat sa va confirmam justetea rationametului dv si sa fim de accord ca acest spor trebuia sa fie luat in calcul.
Nu putem sa va explicam motivul pentru care nu a fost luat in calcul. Pentru aceasta trebuie sa cereti explicatii la Casa de Pensii si daca nu sunteti multumita de raspuns sa deschideti o actiune in justitie (la tribunalul regional sau de sector). Actiunea este scutita de taxe.
Re: Valorificare adeverinta gr II
Scris de: ileana D la data: 07/08/2010 6:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pt confirmare.. Am fost la CJP si mi-au spus pur si simplu ca nu inteleg ce reprezinta procentul de 5% (vreun spor la salariu sau poate fi si o penalizare cu 5%) Mentionez ca este in rubrica cu salariul tarifar pe anii 1969-1971, cand eram sefa de unitate. Deci nu ar putea fi o penalizare de salariu timp de 3 ani consecutiv.. Este revoltator ce logica au unii functionari ai CJP !!! Legea este cat se poate de clara doar pentru unii. Pentru aireala asta trebuie sa ajung in instanta.
Cu privire la sporurile permanente in bani pentru conditii deosebite, in baza Legii 57/1974, certificate prin adeverinta, mi s-a spus ca dupa 1992 nu maio intra in calcul Se rfefrea cred la Legea 49/1992, dar si aolo sporurile acordate in baza L.57,anterior, sunt apliabile prin L.19
Re: Valorificare adeverinta gr II
Scris de: la pensie la data: 07/09/2010 8:39am
Credem ca este vorba de o eroare de comunicare intre dv si functionarii de la Casa de pensii care nu sunt intotdeauna bine informati si nici asa priceputi in a explica ce trebuie.
Noi consideram ca trebuia sa va spuna ca daca ati primit un spor cu caracter permanent in perioada anterioara anului 1992 pentru a fi valorificat este necesar sa prezentati o adeverinta din partea angajatorului in care sa fie specificat ce fel de spor este. Deasemeni trebuia sa va explice ca dupa 1992 aceste sporuri trebuiau incluse in salariul inscris in cartea de munca si ca luarea lor in calcul separat dupa includerea in salariu inseamna calcularea acestui spor de doua ori. Adeverinta pe care ati prezentat-o la Casa de pensii cu sporurile trebuia sa specifice de la ce data au fost incluse sporurile in carnetul de munca pentru a se lua in calcul separat sporurile numai pana la acea data.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1