Subiect "Clarificari" Deschis de Sorina la data: 07/08/2010 3:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Clarificari
Scris de: Sorina la data: 07/08/2010 3:23am
Gen:Feminin
Data nasterii:27 iunie 1956
Stagiul de cotizare:29 ani si 11 luni
Alte date:stagiu facultate la zi 5 ani inginer(1.10.1975-1o.08.1980);
Intrebare:Buna ziua,
1)Pensionarea de invaliditate se poate face din somaj ? Dosarul de pensionarea de invaliditate gr.3 se poate depune si aproba in perioada de 30 zile pana la depunere acte de somaj sau dosarul de pensionare se poate depune in toata perioada de somaj. Precizez ca astept decizia de pensionare iar in somaj am sa fiu cu data de 9.08.2010 (CIM are sa inceteze cu data de 6 August 2010 dupa perioada de preaviz );
2) Perioada de pensie de invaliditate gr.3 se adauga la vechime pentru pensia la termen?
3) Pentru perioada de stagiu asimilat facultate puteti sa-mi spuneti cate puncte am ?
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dvoastra.
Cu stima,Sorina
Re: Clarificari
Scris de: la pensie la data: 07/08/2010 4:13am
1.Pensionarea de invaliditate se poate face si in perioada de somaj si dupa terminarea acestei perioade.
Este mai bine ca pensionarea de invaliditate sa se faca in perioada de activitate sau de somaj deoarece obligatia de intocmire si depunere a dosarului de pensionare revine angajatorului daca sunteti salariata sau organizatiei care tine evidenta somerilor daca sunteti somera. Daca se termina perioada de somaj si nu ati depus dosarul de pensionare dv aveti obligatia sa intocmiti dosarul de pensionare de invaliditate.
2.Perioada de pensie de invaliditate este luata in calculul pensiei la limita de varsta ca stagiu iar in loc de salariu se ia in calcul pensia de invaliditate primita.
3. Pentru perioada de cursuri universitare beneficiati de un punctaj de cca 2,994 puncte.
Acest punctaj il puteti calcula singura cu programul de calcul pensie pe care am vazut ca l-ati deschis punand in caseta de intrare data inceperii activitatii 01 10 1975 iar pe perioada facultatii selectati codul “F” fara a mai completa altceva in restul coloanelor.
Puteti utiliza acest program in continuare dupa iesirea la pensie de invaliditate selectand codul “L” iar la salariu completati pensia de invaliditate primita.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1