Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de maria la data: 07/08/2010 6:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: maria la data: 07/08/2010 6:39am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
De fapt mai multe intrebari si va multumesc pentru intelegere
1.Dupa primirea deciziei de pensionare anticipata, persoana poate sa isi continue activitatea si sa nu inceteze raportul de munca, evident fara a beneficia de plata pensiei?
2.Daca da, in cat timp poate sa se hotarasca?
3.Activitatea si-o poate continua fara sa fie nevoie de vreo dispozitie din partea angajatorului?
4.Persoana in cauza este functionar public.Angajatorul poate sa oblige persoana respectiva la incetarea raportului de munca?
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 07/09/2010 1:17am
1. O persoana care a primit decizie de pensie anticipata partiala si care nu a incetat activitatea poate continua activitatea si in acest caz nu depune la Casa de Pensii dovada incetarii activitatii si pensia nu se introduce in plata, fiind suspendata automat. Aceasta varianta are dezavantajul ca in cazul in care angajatul inceteaza activitatea si vrea sa opteze pentru pensia anticipata partiala aceasta se va face la depunerea dovezii de incetare a activitatii fara a se mai recalcula pensia cu perioada lucrata dupa primirea deciziei de pensie anticipata partiala. Aceasta perioada este luata in calculul pensiei numai la trecerea la pensie la limita de varsta.
2.Nu exista termen de gandire dar nu trebuie sa piarda din vedere ca la Casa de Pensii figureaza ca pensionat cu pensie anticipata partiala suspendata.
3. In cazul in care un angajat cu decizie de pensie anticipata partiala nu intrerupe activitatea evident ca aceasta se face cu acordul angajatorului iar acesta nu trebuie sa intocmeasca nici o formalitate.
4. Angajatorul nu are temei legal sa oblige angajatul sa inceteze activitatea pentru motivul ca are decizie de pensie anticipata partiala dar acesta poate constitui, neoficial, un pretext la luarea hotararii de al disponibiliza cu alta motivatie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1