Subiect "HG 1223/1990" Deschis de Olaru Dumitru la data: 07/08/2010 11:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
HG 1223/1990
Scris de: Olaru Dumitru la data: 07/08/2010 11:08am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am primit o adeverinţă de la fosta firma unde am lucrat ca medic veterinar într-un complex zootehnic de suine în perioada 1980-1995, în care se spune că am cotizat pentru grupa a II-a de muncă perioada 01.01.80 - 01.11.95, conform HG 1223/90.
Depunând dosarul de pensie mi s-a explicat că această Hotărâre de Guvern nu se aplică pentru un medic veterinar, ci este valabilă doar în domeniul construcţiilor.
Menţionez că în cadrul complexului zootehnic au fost condiţii deosebite, astfel încât am primit spor de toxicitate, de ore de noapte şi de ore suplimentare pe toată perioada mai sus menţionată. Complexul a fost desfiinţat.
M-am adresat din nou instituţiei de unde am primit adeverinţa pentru o modificare sau pentru eliberarea unei alte adeverinţe, dar mi s-a spus că ceea ce este scris în adeverinţă este corect şi să conving eu pe cei de la Casa de Pensii că adeverinţa este valabilă.
Există un alt ordin/hotărâre care poate înlocui HG 1223, pentru condiţiile descrise mai sus astfel încât să corespundă grupei a II-a de muncă?
Re: HG 1223/1990
Scris de: la pensie la data: 07/09/2010 2:56am
Ne pare rau ca trebuie sa confirmam cele spuse de cei de la Casa de pensii si anume aceia ca :
Hotararea de Guvern nr 1223/1990 publicata in MO partea I nr 109 din 27 05 1992 (se poate gasi pe internet) se refera la “incadrarea in grupa II de munca, in vederea pensionarii, a unor locuri de munca sau activitati din constructii montaj”.
Incadrarea locurilor de munca in gr I si II de munca s-a facut prin Ordinele 50/1990 (pentru perioada anterioara anului 1990) si 125/1990 (pentru perioada ulterioara anului 1990) ale Ministerului Sanatatii, Ministerului Muncii si Ocrotirilor Sociale si Comisia Nationala pentru Protectia Muncii
Am cautat noi activitatea desfasurata de dv in cele doua ordine si nu am gasit o pozitie in care va puteti incadra.
Re: HG 1223/1990
Scris de: Olaru Dumitru la data: 07/09/2010 7:51am
În primul rând, vă mulţumesc pentru timpul acordat şi pentru precizările făcute!

la pensie :

Am cautat noi activitatea desfasurata de dv in cele doua ordine si nu am gasit o pozitie in care va puteti incadra.

Aveţi dreptate, am căutat şi eu astăzi...
Totuşi, continuând căutările am aflat că Anexa 2 a ordinului 50/1990 a fost completată ulterior (în baza ordinului 100/1990), în timp, şi are acum peste 200 de puncte (iniţial erau 130). Nu am găsit pe nicăieri aceste completări, doar anumite puncte izolate. Astfel, există punctul 179 care face referire la personalul existent în fermele şi complexele zootehnice.
Întrebarea mea este dacă acest punct poate fi "temeiul legal" (sper că am folosit bine sintagma) care să valideze adeverinţa de care aminteam mai sus (în condiţiile în care aceste completări nu apar în Monitorul Oficial).

Toate cele bune.
Re: HG 1223/1990
Scris de: la pensie la data: 07/09/2010 8:52am
Nu cunoastem Ordinul 100/1990 credem ca faceti confuzie cu Ordinul 125/1990 de care am vorbit mai sus care are in anexa 2, 142 pozitii fata de 130 cat are ordinul 50/1990
Re: HG 1223/1990
Scris de: Olaru Dumitru la data: 07/09/2010 10:01am
Din câte am înţeles, nici acel ordin 100, nici completările nu apar în Monitorul Oficial...
Există un document pe site-ul http://www.cdep.ro/ care face referire la unele completări pentru Anexa II a Ordinului 50, dar nu ştiu dacă este în regulă să pun adresa aici. Acolo apare un tabel pentru precizarea locurilor de muncă, activităţilor şi categoriilor profesionale care se încadrează în grupa II de muncă, cu perioada de timp şi procent lucrat în condiţii deosebite. În acest document apar explicate punctele 173, 174, 178, 179, 182.
Re: HG 1223/1990
Scris de: la pensie la data: 07/11/2010 9:53am
Nu am gasit tabelul precizat de dv dar noi credem ca aceasta clarificare nu poate veni decat de la angajatorul la care ati lucrat.
Incadrarea locurilor de munca in gr I si II de munca s-a facut prin diverse acte normative ale Ministerului Sanatatii, Ministerului Muncii si Ocrotirilor Sociale si Comisia Nationala pentru Protectia Muncii (ordinele 50/1990 si 125/1990) precum si a altor reglementari legislative
Conform acestora pentru incadrarea in grupele de munca trebuia intocmita si depusa la Casa de Pensii de catre angajator, o documentatie care sa contina determinarile de noxe confirmate de inspectorii de stat pentru protectia muncii. Dupa aprobarea documentatiei angajatorul trebuia sa plateasca o contributie pentru asigurari sociale diferentiata pe grupele de munca.
Deci pentru a primi raspuns la intrebarea dv si a primi o adeverinta acceptata de Casa de Pensii noi credem ca trebuie sa va adresati angajatorului daca a intocmit o asemenea documentatie in care sa fie cuprins si locul dv de munca, in ce act si in ce pozitie a fost incadrat locul dv de munca (exclus Hotararea de Guvern nr 1223/1990 ) si daca a platit contributia corespunzatoare.
Re: HG 1223/1990
Scris de: Olaru Dumitru la data: 07/12/2010 6:14am
la pensie :
Nu am gasit tabelul precizat de dv dar noi credem ca aceasta clarificare nu poate veni decat de la angajatorul la care ati lucrat.

Am înţeles, mulţumesc mult pentru informaţii.

P.S. Iată acel document despre care vă vorbeam, tabelul este cel de la sfârşit: http://www.cdep.ro/interpel/1999/i446B.pdf
Poate îi va fi cuiva de folos...
Re: HG 1223/1990
Scris de: Olaru Dumitru la data: 07/21/2010 9:43am
Olaru Dumitru :

Am primit o adeverinţă de la fosta firma unde am lucrat ca medic veterinar într-un complex zootehnic de suine în perioada 1980-1995, în care se spune că am cotizat pentru grupa a II-a de muncă perioada 01.01.80 - 01.11.95, conform HG 1223/90.

Cu scuzele de rigoare, revin tot aici pentru că este vorba despre aceeaşi adeverinţă "norocoasă".
Am reuşit să găsesc lichidatorul societăţii (documentele din arhiva societăţii au schimbat între timp mai multe persoane de când am primit eu adeverinţa iniţială - cea cu HG 1223).
Lichidatorul a completat (cu temeiul juridic corect) adeverinţa, după modelul prevăzut de Ordinul MMFES nr. 590/15.09.2008 - http://www.cpmb.rdsnet.ro/Pensii/Utile/adev_gr.htm , dar la Casa de Pensii mi s-a spus că la rubrica conform nominalizarii efectuate prin trebuie să fie scris un document intern, emis de unitate (proces-verbal, decizie, tabel, hotatarea consiliului de administratie si a sindicatului privind nominalizarea persoanelor incadrate in grupe superioare de munca, pontajele lunare, registrul de evidenta a intrarilor in subteran etc.). M-am întors la lichidator şi acesta mi-a comunicat că nu dispune de un asemenea act.
În concluzie, situaţia s-ar prezenta astfel:
- adeverinţa iniţială nu este bună pentru că temeiul legal este greşit, iar lichidatorul care a emis-o nu o mai poate modifica;
- a doua adeverinţa (cea eliberată de lichidatorul care care deţine în prezent arhivele societăţii) nu este bună deoarece trebuie precizat un act adminstrativ emis de unitate prin care să fie certificată apartenenţa la grupa II de muncă, act pe care lichidatorul nu-l are.
Se mai poate face ceva?
Re: HG 1223/1990
Scris de: la pensie la data: 07/22/2010 1:41am
Ne pare rau dar noi nu vedem nicio solutie de rezolvare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1