Subiect "grupa de munca" Deschis de Zago la data: 07/09/2010 4:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa de munca
Scris de: Zago la data: 07/09/2010 4:49am
Gen:F
Data nasterii:19.06.2010
Stagiul de cotizare:35 ANI SI 8 LUNI
Alte date:
Intrebare:Va rog sa aveti amabilitatea de a ma lamuri in ce grupa de muca ma incadrez
In perioada noiembrie 1974-mai 2006 am fost incadrata la ROMTELECOM ca oficiant (21 ani) , diriginte oficiu telefonic urban(9), sef compartiment cu delegatie (1 an), reprezentant magazin (1 an). In prezent lucrez la un ONG .
Din nv 1974 pana in prezent am o perioada de 30 zile in care nu am lucrat (iunie 2006)
Pensionarea anticipata am pierdut-o datorita noilor acte normative din 03.07.2010.
Am verificat COR si am gasit la GRUPA 1 diriginte oficiu telefonic cred ca are cod 122666. Este grupa munca sau grupa conf clasificarii ocupatiilor.
Pentru ce grupa de munca as putea obtine o adeverinta de la fostul angajator?
Re: grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 07/10/2010 2:21am
Incadrarea locurilor de munca in gr I si II de munca s-a facut prin Ordinele 50/1990 (pentru perioada anterioara anului 1990) si 125/1990 (pentru perioada ulterioara anului 1990) ale Ministerului Sanatatii, Ministerului Muncii si Ocrotirilor Sociale si Comisia Nationala pentru Protectia Muncii
Conform acestor ordine pentru aceasta incadrare trebuia intocmita si depusa la Casa de pensii de catre angajator, o documentatie care sa contina determinarile de noxe confirmate de inspectorii de stat pentru protectia muncii. Dupa aprobarea documentatiei angajatorul trebuia sa plateasca o contributie pentru asigurari sociale diferentiata pe grupele de munca.
Deci pentru a primi raspuns la intrebarea dv trebuie sa va adresati angajatorului daca a intocmit o asemenea documentatie in care sa fie cuprins si locul dv de munca si daca a platit contributia corespunzatoare.
Analizand locurile de munca din domeniu telefoniei cuprinse in cele doua ordine de mai sus am gasit numai in anexa 2 la ordinul 50/1990 pozitia 126 care cuprinde „ Personalul (telefonist, telefonist supraveghetor, telefonist sef) care deserveste centralele telefonice cu cel putin 250 abonati, precum si telefonistii birourilor de informatii si verificare a acestor centrale”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1