Subiect "Trecere de la pensie anticipata partiala la pensie la limita de varsta" Deschis de L. Z. la data: 07/09/2010 7:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecere de la pensie anticipata partiala la pensie la limita de varsta
Scris de: L. Z. la data: 07/09/2010 7:26am
Gen:M
Data nasterii:02.01.1949.
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:
Intrebare:Daca am decizie de pensionare anticipata partiala si intre timp am reusit sa primesc adeverinta pt gr. II pt 16 ani, adeverinta care a fost pierduta, mi se poate da o noua decizie, prin care pot beneficia de pensionare la limita de varsta?
Cu stima
Z. L.
Re: Trecere de la pensie anticipata partiala la pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 07/10/2010 2:37am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 02 septembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 4 luni.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 16 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 4 ani care se adauga la stagiu de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 16 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni conform careia puteati iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 61 ani si 2 luni adica in 02 martie 2010, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare.
Cererea de trecere de la pensia anticipata partiala la pensia la limita de varsta se face la data la care aveti acest drept. Daca in prezent conform noii situatii aveti dreptul la pensie la limita de varsta puteti cere trecerea la acest tip de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1