Subiect "pensie anticipat partial" Deschis de rahira maria la data: 07/09/2010 9:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipat partial
Scris de: rahira maria la data: 07/09/2010 9:15am
Gen:f
Data nasterii:26 sept.1955
Stagiul de cotizare:34ani si 6 luni
Alte date:nu se recunoaste de catre casa de pensii grupa a2-a de munca, spunand ca incadrarea este incorecta.toate locurile de munca din cartea de munca figureaza ca facand parte din grupa a2-a de munca ,aratand la fiecare loc de munca stampila cu legea aferenta conditiilor grele de munca.Ce trebuie sa mai fac pentru a ma pensiona ?mentionez ca nu mai lucrez de 2 ani.va multumesc frumos.
Intrebare:In situatia data , la ce varsta ma pot pensiona?
Re: pensie anticipat partial
Scris de: la pensie la data: 07/10/2010 7:30am
Ne pare rau ca nu putem sa va facem sa intelegeti desi acesta este al 13-lea mesaj la care raspundem dar din pacate nu putem decat sa repetam ultimul raspuns deoarece situatia dv nu s-a schimbat cu nimic.
Nemaiavand dreptul la reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca aveti urmatoarele drepturi de pensie:
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 26 septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala dupa varsta de 55 ani dar avand in vedere ca iesirile la pensie anticipata partiala sunt sistate pana in 1 ianuarie 2011 veti putea iesi cu aceasta pensie dupa 1 ianuarie 2011.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect datele de mai sus se modifica astfel :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta se amana cu 4 luni si devine 26 ianuarie 2016
- Data de iesire la pensie anticipata partiala devine 26 ianuarie 2011 iar diminuarea este mult mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1