Subiect "pensionare anticipata" Deschis de dron virgil la data: 07/13/2010 9:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: dron virgil la data: 07/13/2010 9:10am
Gen:masculin
Data nasterii:24 februarie 1952
Stagiul de cotizare:33 ani pina in anul 2010.
Am folosit programul dumneavoastra si a rezultat avindu se in vedere ca 12 ani am avut grupa 2 de munca ca virsta de pensionare este 62 ani si 6 luni.vreau sa stiu daca in conditiile legii existente sau a viitorului proiect de lege pot iesi la 60 de ani urmand ca punctajul pensiei sa se diminueze cu 18% conform calculelor faute pe siteul dumneavoastra.
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/14/2010 2:27am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 24 februarie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 12 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 3 ani care se adauga la stagiu de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 36 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 12 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in 24 august 2014.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 60 ani adica in 24 februarie 2012. diminuarea pensiei depinde de si de numarul de luni de anticipare si de stagiul de cotizare de atunci. Daca cereti pensie anticipata in februarie 2012 se socotesc 30 luni de anticipare deoarece se calculeaza numai pana in august 2014.
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect datele de mai sus nu se modifica.
Se modifica numai diminuarea pensiei anticipate partiale care depinde numai de numarul de luni de anticipare si pentru 30 luni de anticipare diminuarea va fi de 22,5 %.
calcul pensiei
Scris de: dron virgil la data: 07/16/2010 2:30am
Gen:masculin
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:
Intrebare:daca am avut grupa II de munca in perioada 18.01.1979 pina in data de 15.06.1994 la calculul pensiei la rubrica % trebuie completat si procentul de 75 % sau nu
VA MULTUMESC ANTICIPAT !!!
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/17/2010 2:40am
Nu . In acest caz vi se majoreaza cu 25 % punctajele anuale pe perioada grupei a II . Aceste punctaje pot fi gasite facand click pe “Datele introduse” de pe oricare pagina de date. Aceste calcule nu sunt facute automat de catre program. Ele pot fi facute de dv dar este ceva mai complicat sin u putem sa va explicam pe forum.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
1.Ati completat data de iesire la pensie anticipata partiala in caseta datei de iesire la pensie la limita de varsta(nu are influenta asupra calculului)
2.Data inceperii activitatii profesionale pe aceasta pagina este luna octombrie 1977 iar in program ati completat salarii incepand cu luna ianuarie 1977.
3. Ati completat punctaj pentru grupa de munca gresit el se calculeaza asa cum am explicat mai sus.
4.Sporurile sunt completate cu greseli :
-sporurile de vechime se calculeaza inainte de aprilie 1992 asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime”
-dupa aprilie 1992 se completeaza sporuri numai daca ele nu au fost introduse in salariul inscris in carnetul de munca.
Re: pensionare anticipata
Scris de: Dron Virgil la data: 09/09/2010 7:34am
Gen:masculin
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:
Intrebare:am primit preaviz de concdiere si am adus ca argument in favoarea mea bazindu ma pe raspunsul dumneavoastra pe care il anexez in continuare aici..... Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 24 februarie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 12 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 3 ani care se adauga la stagiu de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de peste 36 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 12 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in 24 august 2014.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 60 ani adica in 24 februarie 2012. diminuarea pensiei depinde de si de numarul de luni de anticipare si de stagiul de cotizare de atunci. Daca cereti pensie anticipata in februarie 2012 se socotesc 30 luni de anticipare deoarece se calculeaza numai pana in august 2014.
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect datele de mai sus nu se modifica.
Se modifica numai diminuarea pensiei anticipate partiale care depinde numai de numarul de luni de anticipare si pentru 30 luni de anticipare diminuarea va fi de 22,5 %. ...........................ca am dreptul la pensionare anticipata la data de 24 februarie 2012 si in concluzie am mai putin de 3 ani pina la pensionarea la cerere mai corect exact 16 luni.
conform art 81 din CCM unic pe tara se spune ca
a)masura sa afecteze numai in ultimul rand femeile care au in ingrijire copii, barbati vaduvi sau divortati care au in ingrijire copii, unici intretinatori de familie, precum si pe salariatii barbate sau femei, care mai au cel mult 3 ani pana la pensionare la cererea lor. iar in CCM ul C.NADNR SA se spune ca la
art 32.art. 32 alin. (3) din Contractul Colectiv de Munca nr. 610/31.01.2008, concedierea salariaţilor nu poate fi dispusă pentru salariatii:
… (j) care au mai putin de 3 ani pana la pensionarea la cerere.
Deci eu am facut o intimpinare considerind ca in mod ilegal se intentioneaza sa ma concedieze.
RASPUNSUL LOR A FOST ACESTA
A.CA TOATE PARAGRAFELE DE MAI SUS SE POT APLICA NUMAI ASIGURATILOR CARE AU REALIZAT STAGIUL COMPLET DE COTIZARE SI CARE SI AU DESFASURAT TOTAL SAU PARTIAL IN CONDITII DEOSEBITE SAU SPECIALE DE MUNCA SITUAÅ¢IE IN CARE POT SOLICITA PENSIE LA LIMITA DE VIRSTA CU REDUCREREA VIRSTELOR STANDARD DE PENSIONARE CONFORM ART 42,ART 167,ART 167 1 DIN LEGEA 19/2000 PRIVIND SISTEMUL PUBLIC DE PENSII SI ALTE DERTURI SOCIALE
B.CA IN CONFORMITATE CU ART 10 ALIN 1 DIN lEGEA 118/30/06.2010 PRIVIND UNELE MASURI IN VEDEREA RESTABILIRII ECHILIBRULUI BUGETAR "dispozitiile legale privind inscrierea la pensie anticipata nu se mai aplica ".

Avindu se in vedere cele aratate va intreb
1.daca mai ramine valabila data de 24 febrruarie 2010 de iesire la pensie anticipata si voi putea sa o plaic in 2012.
2.Daca intradevar este corect raspunsul lor privind cel de la punctul A expus mai sus ........
CU MULTUMIRI ANTICIPATE ASTEPT RASPUNSUL DUMNEVOASTRA !!!
cu stima,
ing.Dron VIRGIL
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/10/2010 7:55am
1 Data la care puteti cere pensie anticipata partiala adica 24 februarie 2012 este valabila si daca este adoptata legea unitara a pensiilor si sunt mentinute prevederile din proiect.
2.Nu putem sa va raspundem la intrebare deoarece aceasta se refera la domeniul legislatie muncii nu la cea a pensiilor.
Punctul nostru de vedere este : Contractul colectiv de munca unic la nivel national este un model pentru contractele colective de munca care se incheie la nivel de societate intre sindicat si patrona si deci continutul contractului de munca ce se incheie la nivel de societate are prioritate.
Deci daca raspunsul pe care l-ati primit este conform cu prevederile contractului de munca la nivel de societate atunci acest raspuns este corect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1