Subiect "pensia medicala se adauga la vechimea in munca?" Deschis de Florica Bojan la data: 07/15/2010 3:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia medicala se adauga la vechimea in munca?
Scris de: Florica Bojan la data: 07/15/2010 3:38am
Gen:f
Data nasterii: 1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare Buna ziua
sunt in varsta de 52 de ani si incepand cu 1995 m-am pensionat medical, pensie de gradul II. Pana in 1995 am lucrat timp de 16 ani ca metrolog. As dori sa stiu daca pensia medicala se adauga la vechimea in munca, atunci cand voi iesi la pensie la limita de varsta (si la ce varsta se iese acum la pensie).
multumesc
Re: pensia medicala se adauga la vechimea in munca?
Scris de: la pensie la data: 07/16/2010 1:33am
Varsta de iesire la pensie depinde de data nasterii (luna/an) si ea poate fi calculata pe site-ul nostru.
Conform actualei legi a pensiilor 19/2000 dv iesiti la pensie la limita de varsta la 60 ani cu stagiul complet de 30 ani.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, varsta de iesire la pensie a dv creste cu mai mult de un an. Nu putem sa va facem acest calcul deoarece nu ati dat luna de nastere puteti insa sa o calculati dv pe site facand click pe “Varsta de pensionare”
Perioada cat ati avut pensie de invaliditate este considerata stagiu asimilat si se ia in calculul stagiului de cotizare pentru pensia la limita de varsta. Pe aceasta perioada pentru punctajul pensiei in loc de salariu se ia in calcul pensia de invaliditate primita
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1