Subiect "PENSIE RECALCULARE" Deschis de oncescu daniela la data: 07/16/2010 1:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE RECALCULARE
Scris de: oncescu daniela la data: 07/16/2010 1:55am
Gen:m
Data nasterii:15.07.1939
Stagiul de cotizare:39 ani din care 24 ani 3luni si 13 zile grupa 2
Alte date: a iesit la pensie limita de varsta in anul 1993
Intrebare:Am inteles ca pentru cei cu 25 ani de munca in grupa 2 se recalculeaza pensia.
Re: PENSIE RECALCULARE
Scris de: la pensie la data: 07/17/2010 12:19am
Daca a avut un stagiu de cotizare de 24 de ani in grupa II credem ca a primit un punctaj suplimentar, la punctajul mediu al pensiei, de 0,05 puncte in octombrie 2009 urmand ca apoi sa mai primesca ceva mai mult conform OU 209/2008, dar din pacate aplicarea acestei ordonante de urgente pentru cei care au iesit la pensie inainte de noiembrie 2009 a fost amanata pana la 1 ianuarie 2011.
Re: PENSIE RECALCULARE
Scris de: margareta la data: 07/21/2010 7:39am
Gen:f
Data nasterii:21.02.1954
Stagiul de cotizare:32 ani 8 luni 27 zile
Alte date:
Intrebare:1. daca dupa decizia de pensionare anticipata partiala mai lucrez se poate cere recalcularea pensiei, si daca da care este perioada minima de activitate dupa care se poate recalcula?
2. daca la calcularea pensiei anticipate partialnu am depus actele de studii cand le pot depune?
3. am gasit in cartea de munca greseli(nu a fost trecuta vechimea pe o perioada) ce trebuie sa fac ?
multumesc
Re: PENSIE RECALCULARE
Scris de: la pensie la data: 07/22/2010 1:15am
Pe perioada pensiei anticipate partiale puteti sa lucrati cu contract de munca numai daca cereti la Casa de Pensii ca pe perioada lucrata sa fie suspendata pensia anticipata partiala. Recalcularea pensiei se face numai la trecerea la pensie la limita de varsta fara limita de timp lucrat.
Tot la trecerea la pensie la limita de varsta sunt valorificate si stagiile asimilate pentru studii. Pentru aceasta este necesar sa depuneti actele doveditoare inainte de data trecerii la pensie la limita de varsta.
Greselile gasite in carnetul de munca pot fi remediate cu acte doveditoare tot la trecerea la pensie la limita de varsta. Daca aceste erori va influenteaza stagiul de cotizare cu o perioada mai mare de un an a influentat diminuarea pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1