Subiect "clarificari privind iesirea la pensie" Deschis de Murgoci Vasile la data: 07/16/2010 3:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
clarificari privind iesirea la pensie
Scris de: Murgoci Vasile la data: 07/16/2010 3:20am
Gen:masculin
Data nasterii:19.04.1956
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:am fost ofiter activ timp de 11 ani, la comanda, si beneficiez de 1/2 de an la un an, respectiv 5,6 ani
Intrebare:Lucrand si in conditii speciale,cand pot iesi la pensie?
Re: clarificari privind iesirea la pensie
Scris de: la pensie la data: 07/17/2010 12:53am
Situatia dv este neclara deoarece nu precizati distict grupa de munca in care ati lucrat in sistemul public de pensii. Pentru lucrul in conditii speciale se acorda numai spor la salariu iar pentru lucrul in grupele I si II inainte de 1 aprilie 2001 sau in grupele “conditii deosebite” sau “conditii speciale” dupa aceasta data se acorda si reducerea varstei de pensionare.
In sistemul public de pensii, conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 19 aprilie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Conform actualei legi a pensiilor stagiul lucrat in sistemul militar de pensii este recunoscut numai pentru pensia la limita de varsta nu si pentru pensia anticipata partiala la care ati avea dreptul la varsta de 65 ani daca atunci aveti stagiul de cotizare de 35 ani.
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) este posibil sa fie schimbate prevederile privind cumularea stagiilor din cele doua sisteme de pensii.
Re: clarificari privind iesirea la pensie
Scris de: carmenbalanici la data: 07/25/2010 10:16am
Gen:F
Data nasterii:31.08.1958
Stagiul de cotizare:31,2
Alte date:functia op.calculator
as dori sa stiu daca pot beneficia de pensie anticipata partial,am fost data afara din servici din motive neclare,nu reusesc sa ma reangajez nicaieri cu carte de munca.Am vazut ca varsta de pensionare la femei este acum 58,9,daca se scad 5 ani ar fi 53,as vrea cumva sa rezolv problema dar nu stiu cum.Nu am nicvi un venit,nu am avut drept la somaj,nu ma pot pensiona medical pt ca nu am nici o boala si nu am vrut sa cotizez in fiecare an la comisie si nu stiu unde sa ma duc.Vreau sa muncvesc dar nu mai am unde.
Re: clarificari privind iesirea la pensie
Scris de: la pensie la data: 07/26/2010 5:15am
Ne cerem scuze pentru faptul ca raspunsul nostru nu va aduce o solutie care sa va ajute sa iesiti din situatia in care sunteti dar noi nu putem sa facem decat interpretarea unor prevederi din legislatia pensiei.
Suntem de parere situatia dv se datoreaza unei conjuncturi generale proaste si sa aveti speranta ca aceasta conjunctura este trecatoare si odata cu disparitia ei se va rezolva si situatia dv.
Calculul facut de dv este gresit deoarece varsta standard de pensionare este cea care va fi la data la care aveti dreptul la pensie la limita de varsta.
Dv conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 31 august 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala dupa varsta de 55 ani adica dupa 31 august 2013 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 30 ani.
Acum pot iesi la pensie la limita de varsta, fara reduceri, la varsta standard de pensionare de 58 ani si 10 luni femeile care sunt nascute in septembrie 1951.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus se amana cu 1 an si 9 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta in 31 mai 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala dupa 31 mai 2014 daca atunci aveti stagiul de cotizare mai mare de 31 ani si 9 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1