Subiect "Cand pot iesi la pensie anticipata partial" Deschis de geta la data: 07/16/2010 2:27pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot iesi la pensie anticipata partial
Scris de: geta la data: 07/16/2010 2:27pm
Gen:feminin
Data nasterii:febr.1958
Stagiul de cotizare:31 ani si 8 luni
Alte date:Alte date: - Am crescut 3 copii .
- Din cei 31 ani si 8 luni am lucrat timp de 5(cinci) ani si 5 luni in grupa I-a de munca in procent 100 %
Intrebare: Tinand cont de faptul ca am efectuat STAGIUL STANDARD COMPLET DE COTIZARE doresc sa stiu daca ma pot incadra in prevederile legii de PENSIONARE ANTICIPATA PARTIALA, iar in cazul in care raspunsul este pozitiv, va rog sa imi precizati LUNA/ANUL IN CARE MA POT INCADRA PENTRU ACEST TIP DE PENSIE?
Va multumesc anticipat!
Re: Cand pot iesi la pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 07/17/2010 1:58am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in februarie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 34 ani si 2 luni.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 pot fi 2 variante de pensionare :
Varianta 1
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 2 ani si iesirea la pensie la limita de varsta in februarie 2016.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru stagiul dv in conditii deosebite sub 6 ani nu se acorda reducerea varstei standard de pensionare in schimb beneficiati de reducerea varstei de pensionare, pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 3 copii, cu un an si iesirea la pensie la limita de varsta in februarie 2017.
Reducerea cu un an a varstei de pensionare pentru nastere si crestere copii nu se acorda si in varianta 1 deoarece aceasta nu poate fi cumulata cu alte reduceri.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 55 ani adica in februarie 2013.
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele de mai sus se modifica astfel:
-Data iesirii la pensie la limita de varsta , fara reducerea pentru grupa de munca, se amana cu 1 an si 6 luni adica in august 2019
-In cazul variantei 1 reducerea varstei standard de pensionare creste la 2 ani si 6 luni si puteti iesi la pensie la limita de varsta in februarie 2017.
-In cazul variantei 2 nu se mai acorda reducerea varstei standard de pensionare.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala august 2014.
Re: Nelamurire la "Cand pot iesi la pensie anticipata partial?"
Scris de: geta la data: 07/17/2010 9:11am
Gen:fem.
Data nasterii:febr.1958
Stagiul de cotizare:31 ani si 8 luni
Alte date:3 copii,grupa I de munca 5 ani si 5 luni Intrebare : Nu am inteles daca pot beneficia de o reducere pentru cei 5 ani si 5 luni lucrati in grupa I ?
Poate trebuia sa va dau o explicatie : temeiul juridic al incadrarii in grupa I de munca il reprezinta ORD 50 /1990,Anexa I,Poz.34.
Din programul -"Pensionare anticipata partial" tastand datele mele personale si vechimea in munca din care in grupa I - > 4 ani - calculeaza : varsta de pensionare 57 ani si 7 luni.Deci ,anticipat scazand 5 ani - este 52 ani si 7 luni ! Va rog mult ,explicati-mi unde gresesc!
Re: Cand pot iesi la pensie anticipata partial
Scris de: geta la data: 07/17/2010 9:13am
geta :
Gen:fem.
Data nasterii:febr.1958
Stagiul de cotizare:31 ani si 8 luni
Alte date:3 copii,grupa I de munca 5 ani si 5 luni Intrebare : Nu am inteles daca pot beneficia de o reducere pentru cei 5 ani si 5 luni lucrati in grupa I ?
Poate trebuia sa va dau o explicatie : temeiul juridic al incadrarii in grupa I de munca il reprezinta ORD 50 /1990,Anexa I,Poz.34.
Din programul -"Pensionare anticipata partial" tastand datele mele personale si vechimea in munca din care in grupa I - > 4 ani - calculeaza : varsta de pensionare 57 ani si 7 luni.Deci ,anticipat scazand 5 ani - este 52 ani si 7 luni ! Va rog mult ,explicati-mi unde gresesc!
Re: Cand pot iesi la pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 07/19/2010 2:10am
In raspunsul anterior v-am explicat insa constatam ca nu ati inteles si in acest caz vom incerca sa repetam mai pe larg raspunsul.
Grupa I de munca a fost acordata conform Ordinului 50/1990 si aceasta grupa a fost valabila pana in 1 aprilie 2001 cand a intrat in vigoare noua lege a pensiilor 19/2000 dupa care stagiile in gr I au fost echivalate fie cu grupa conditii speciale fie cu grupa conditii deosebite. Aceasta echivalare o puteti afla de la societatea in care ati lucrat stagiul in gr I.
Conform legii actuale sunt mai multe variante de pensionare :
Varianta 1
Daca stagiul de gr I a fost echivalat cu grupa conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa mai mare de 4 ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si deci pensionarea la limita de varsta la varsta de 58 ani.
Varianta 2
Daca stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite nu beneficiate de reducere pentru acest stagiu deoarece se acorda reduceri numai pentru stagii de minim 6 ani in conditii deosebite.
Totusi in acest caz beneficiati de reducerea cu 1 an a varstei de pensionare (adica 59 ani) pentru nasterea si cresterea pana la minim 10 ani a 3 copii. Aceasta reducere pentru copii nu se poate cumula cu alta reducere si deci nu poate fi cumulata si la varianta 1.
Intradevar mai exista si varianta 3. cea pe care ati gasit-o dv in programul de “reducere a varstei de pensionare la punctul 6 care asigura o reducere a varstei de pensionare cu 2 ani si 5 luni (indifferent cum a fost echivalat stagiul de gr I) adica la varsta de 57 ani si 7 luni insa dv nu puteti beneficia de aceasta varianta deoarece asa cum am precizat la punctul respectiv in program aceasta prevedere este valabila decat pana in 31 martie 2011 iar dv veti avea 57 ani si 7 luni in septembrie 2015.
Speculatia facuta de dv privind adunarea reducerii pentru grupa de munca de 2 ani si 5 luni si anticiparea de 5 ani pentru pensie anticipata partiala nu este valabila pentruca acestea nu se aduna.
Dv puteti iesi la pensie anticipata partiala conform actualei legi a pensiilor la varsta de 55 ani indiferent daca beneficiati sau nu de reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca sau nastere si crestere copii.
Asa cum am precizat si in raspunsul anterior daca se adopta noua lege a pensiilor datele de mai sus se amana cu 1 an si 6 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1