Subiect "multumiri si complectare" Deschis de Dumitru Hutanu la data: 07/19/2010 5:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
multumiri si complectare
Scris de: Dumitru Hutanu la data: 07/19/2010 5:18am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc foarte mult pentru promtitudinea si acuratetea raspunsului.
Am mai primit un raspuns verbal de la un angajat al altei case de pensii care spunea ca ma pot pensiona la varsta de 55 ani si 2 luni, adica in data de 20 decembrie 2010, calculand ca pentru cei 8 ani din grupa I primesc 4 ani si 10 luni, adunati cu cei 5 ani ar rezulta data de 20 decembrie 2010. Aceste calcule nu sunt unitare pentru toate casele de pensii din tara? pot fii interpretate diferit, aceleasi date de mai multe case de pensii?
Mai am o singura nelamurire= de ce cumulul de ani reducere de varsta este maxim de 8 ani ?
Va multumesc inca o data si felicitari pentru acest site si pentru oamenii care raspund la intrebari.
Re: multumiri si complectare
Scris de: la pensie la data: 07/21/2010 12:54pm
Este adevarat ca am facut o eroare de interpretare a art 48^1 din legea 19/2000 care prevede
”(1) Asiguratii care au realizat stagii de cotizare in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii: in conditii de munca speciale, in conditii de munca deosebite, in conditiile prevazute la art. 47 si 48, precum si in conditiile prevazute de legi speciale, beneficiaza cumulativ de reducerea varstei standard de pensionare.
(2) Varsta de pensionare redusa conform alin. (1) nu poate fi mai mica decat varstele prevazute la art. 42, art. 43 alin. (1) sau decat varsta rezultata ca urmare a aplicarii reducerii maxime prevazute la art. 43 alin. (2), art. 46 si art. 47 alin. (1), respectiv decat a reducerilor maxime de 10 ani prevazute in anexele nr. 4 si 5, dupa caz”.
Dupa o analiza mai atenta a acestui articol credem ca in cazul dv reducerea varstei de pensionare nu poate sa fie sub varsta de 55 ani conform art 42 din legea 19/2000 adica o reducere maxima de 10 ani conform careia va puteti pensiona la limita de varsta in 20 octombrie 2010.
Ne cerem iertare pentru eroare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1