Subiect "pensionare functionar public" Deschis de liliana la data: 07/22/2010 5:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare functionar public
Scris de: liliana la data: 07/22/2010 5:49am
Gen:f
Data nasterii:28.02.1951
Stagiul de cotizare:34ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare:sunt functionar public incadrat in baza legii 188/1999. Am stagiul complet de cotizare si varsta standard de pensionare, dar nu am depus dosarul de pensie. Pot sa lucrez in continuare in aceeasi institutie (Administratie publica locala ) si pe acelasi post cu acordul conducatorului institutiei?
va multumesc.
Re: pensionare functionar public
Scris de: la pensie la data: 07/23/2010 1:47am
In cazul dv incetarea de drept a contractului individual de munca si a raporturilor de serviciu sunt reglementate prin art 98 alin (1) litera d din legea 188/1999 Statutul functionarilor publici si a art 56 litera d din legea 53/2003 Codul muncii ambele modificate prin legea 49/2010.
In aceste acte normative se prevede incetarea de drept a contractului individual de munca si a raporturilor de serviciu la data indeplinirii cumulative a varstei de pensionare (in cazul dv 58 ani si 8 luni) si a stagiului minim de cotizare (in cazul dv este de 12 ani si 4 luni).
Constatarea incetarii de drept a contractului individual de munca se face printr-o decizie a angajatorului conform art 56 alin (2) din legea 53/2003 Codul muncii (prevedere introdusa prin legea 49/2010)
In concluzie angajatorul are dreptul sa faca incetarea contractului de munca si daca nu o face prin decizie atunci dv aveti dreptul sa lucrati in continuare dupa indeplinirea conditiilor de pensie la limita de varsta conform art 41 alin (5) din legea pensiilor 19/2000 modificat prin aceiasi lege 49/2010.
Re: pensionare functionar public
Scris de: narcisa la data: 07/25/2010 12:14pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:nu are legatura codul muncii in cazul functionarului public si nu se face prin decizie ci prin dispozitie a angajatorului ,in ceea ce priveste stagiul de cotizare cred ca este gresit 12 ani .Oare cine formuleaza aceste raspunsuri? cei care sunt incadrati la casa de pensiijuristi sau fiecare isi da cu parerea?
aviz amatorilor
Re: pensionare functionar public
Scris de: la pensie la data: 07/26/2010 4:34am
Aveti dreptate si ne cerem scuze pentru faptul ca am amestecat categoria functionarilor publici cu angajatii obisnuiti dar nu am crezut ca vom leza anumite orgolii.
Este adevarat ca functionarii publici nu se supun Codului muncii ci Statutului functionarilor publici si confuzia noastra merita a fi condamnata drastic dar cerem circumstante atenuante pentru urmatoarele motive.
- Asa cum ati banuit nu avem pregatire juridica ci numai dorinta de a ajuta pe cei mai putin informati decat noi.
In acest caz, aviz amatorilor, pe cei care nu sunt multumiti de raspunsul nostru ii sfatuim sa se adreseze juristilor incadrati la Casa de pensii care sunt obligati sa raspunda gratis tuturor categoriilor de solicitanti sau sa caute juristi care sunt dispusi sa faca aceasta gratis.
- Incetarea raporturilor de servici in cazul functionarilor publici se face prin o procedura numita in legea 188/1999 “act administrativ” si nu am stiut ca acest act administrativ se numeste "dispozitie" confundand-o cu decizia care este tot un act administrativ. Va multumim pentru clarificarea adusa.
- Confuzia intre cei doi termeni credem ca nu a viciat raspunsul dat care ramane :
“Da aveti dreptul sa lucrati in continuare, dupa indeplinirea conditiilor de pensie la limita de varsta conform art 41 alin (5) din legea pensiilor 19/2000 modificat prin aceiasi lege 49/2010, cu completarea: cu acordul conducatorului unitatii.
In ceiace priveste insa stagiul minim de cotizare de 12 ani si 4 luni nu mai suntem de accord cu dv care faceti confuzie intre stagiul de cotizare si stagiul minim de cotizare. Acesta este conditie pentru pensie la limita de varsta si daca nu credeti puteti sa-l determinati in functie de data nasterii fie din anexa 3 la legea pensiilor 19/2000 fie din anexa 9 a Ordinului 340/2001 prin care se aproba Normele de aplicare ale legii 19/2000 care se aplica intocmai si functionarilor publici.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1