Subiect "Venituri in perioada pensiei anticipate partial" Deschis de MirceaL. la data: 07/23/2010 9:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Venituri in perioada pensiei anticipate partial
Scris de: MirceaL. la data: 07/23/2010 9:48am
Gen: M
Data nasterii: 08.08.1948
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In aceasta luna am primit decizia de pensionare anticipata partial. Am de gand sa continui sa lucrez, urmand sa ma decid la intrarea in plata ceva mai tarziu.
1) La implinirea varstei standard de pensionare cand se va recalcula pensia mi se va lua in considerare si timpul lucrat dupa primirea deciziei, chiar daca acest timp lucrat se va situa sub 12 luni?
2) In prezent am pe rol (ca persoana fizica) un contract de prestari de servicii din care urmeaza sa beneficiez de o suma de bani la sfarsitul acestui an. In cazul in care voi intra efectiv in pensie anticipata partial inainte de incasarea banilor pe contract, se poate considera ca aceasta activitate este incompatibila cu statutul de pensionat anticipat partial?
Re: Venituri in perioada pensiei anticipate partial
Scris de: la pensie la data: 07/24/2010 1:10am
1. La trecerea de la pensia anticipata partiala la pensia la limita de varsta se iau in calcul stagiile lucrate pe perioada cat pensia anticipata partiala a fost suspendata indiferent de numarul de luni lucrate.
2.In present legea 19/2000 nu specifica in mod expres ca persoanele fizice care sunt autorizate sa desfasoare activitati independente pot cumula pensia cu veniturile din activitati independente ci in mod indirect adica aceasta activitate nu este inclusa in lista celor care nu pot cumula pensia cu veniturile din activitati profesionale.
Nu cunoastem ce prevederi va avea legea unitara a pensiilor care presupunem ca va intra in vigoare de la 01 ianuarie 2011 dar din prevederile din proiect presupunem ca veniturile din activitati independente nu vor putea fi cumulate cu pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1