Subiect "care este procedura pentru luarea in calcul a vechimii in munca din strainatate" Deschis de Nicolau Ioana la data: 07/26/2010 7:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
care este procedura pentru luarea in calcul a vechimii in munca din strainatate
Scris de: Nicolau Ioana la data: 07/26/2010 7:57am
Gen: Feminin
Data nasterii:23.02.1974
Stagiul de cotizare: 12 ani
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

Va supun atentiei urmatoarea situatie: sunt cetatean roman care am lucrat atat in Romania cat si in strainatate (Grecia), unde am platit si asigurarile sociale. In perioada acea perioada am avut si domiciliul stabil in Grecia. Acum am domiciliul in Romania, unde si lucrez.
Perioada lucrata in Grecia este/va fi recunoscuta ca vechime in munca in Romania si, daca da, care ar fi documentele necesare pe care ar trebui sa le prezint in Romania pentru recunoasterea acestei perioade? Care este procedura completa? De unde incep?

Va multumesc
Re: care este procedura pentru luarea in calcul a vechimii in munca din strainatate
Scris de: la pensie la data: 07/27/2010 2:24am
Perioadele lucrate in strainatate in care s-a cotizat pentru pensie sunt recunoscute pentru deschiderea dreptului la pensie (cu exceptia pensiilor anticipata sau anticipata partiala) daca Romania are incheiat un Acord bilateral cu acea tara in domeniul asigurarilor sociale. Romania are incheiate acorduri bilaterale cu toate tarile din UE deci si cu Grecia.
Perioada lucrata in strainatate este utilizata numai ca vechime pentru deschiderea dreptului la pensie iar pentru aceasta perioada se calculeaza separat pensia conform legislatiei acelei tari. Cele doua componente ale pensiei pot fi transferate in tara de domiciliu a asiguratului.
Pentru recunoasterea perioadei cotizate in Grecia trebuie sa va adresati Casei Nationale de Pensii si alte Drepturi de Asigurari Sociale (CNPAS).
Incepeti prin accesarea site-ului cnpas.org facand click pe “Relatii Europene” sau accesand adresa :
http://www.cnpas.org/portal/media-type/html/language/ro/user/anon/page/integration
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1