Subiect "cand incepe stagiul de calcul ?" Deschis de Alexandru Ceraru la data: 07/28/2010 6:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand incepe stagiul de calcul ?
Scris de: Alexandru Ceraru la data: 07/28/2010 6:51am
Gen:masculin
Data nasterii:20.04.1949
Stagiul de cotizare: ?
Alte date:In septembrie 1965 am intrat la liceul militar (clasa 10-a), in septembrie 1967 am intrat in scoala superioara de ofiteri, in ianuarie 1970 am fost ofiter activ pana in 1978, din 1978 si pana in prezent lucrez in viata civila.
Intrebare: De cand incepe calculul pentru stagiul de pensionare ?
Re: cand incepe stagiul de calcul ?
Scris de: la pensie la data: 07/29/2010 2:11am
In sistemul public de pensii conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 20 ianuarie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni.
Situatia vechimii dv este urmatoarea :
- Vechime in serviciul militar este socotita conform art 17 din legea 164/2001 perioada cat ati fost elev la liceul militar la scoala superioara de ofiteri si perioada de ofiter activ adica cca 12 ani (nu ati precizat luna in care ati iesit din sistemul militar)
-Stagiu de cotizare in sistemul public de pensii cca 32 ani (nu ati precizat luna in care ati intrat in sistemul public)
Pentru deschiderea dreptului la pensie in sistemul public de pensii vi se ia in calcul stagiul de cotizare si vi se recunoaste si vechimea in sistemul mililitar pentru indeplinirea conditiei de stagiu.
In calculul punctajului pensiei in sistemul public de pensii se ia stagiul de cotizare iar perioada cat ati fost elev la liceul militar si la scoala superioara de ofiteri se socoteste stagiu asimilat numai daca nu ati folosit-o la calculul unei eventuale pensii militare de serviciu (nu aveti vechimea de serviciu de minim 15 ani pentru obtinerea pensiei militare de serviciu la limita de varsta fara reducerea de varsta pentru conditiile de servici).
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect trebuie analizata din nou situatia dv in functie de prevederile acestei legi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1