Subiect "accident in armata" Deschis de radu Gheorghe la data: 07/28/2010 7:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
accident in armata
Scris de: radu Gheorghe la data: 07/28/2010 7:53am
Gen:masculin
Data nasterii:24 iunie 1949
Stagiul de cotizare:pana in 2003 8 ani si 9 luni.Momentan sunt pensionat pe caz de boala gr.3.In timpul stagiului militar din 23 06 1969 pana in 14 09 1970 cand am fost trecut in rezerva in urma unui accident diagnostic;discret sindrom piramidal membru inferiorstg.post traumatic,Dg functional; deficienta locomotorie usoara.acestea sau intamplat in timpul unei aplicatii militare in urma accidentului am ramas inapt pentru stagiul militar.La vremea aceea am primit gr.3 si despagubiri civile in valoare de 1500+261 lei pe care nu i-am vazut niciodata.Va rog sa-mi spuneti daca in urma celor intamplate beneficiez de ceva, la vechime etc.
Alte date:
Intrebare:
Re: accident in armata
Scris de: la pensie la data: 07/29/2010 3:29am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 24 martie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 6 luni.
Pentru pensia la limita de varsta la stagiul de cotizare de 8 ani si 9 luni se iau in calcul si stagiile asimilate pentru perioada de stagiu militar si perioada cat ati avut pensie de invaliditate si cumulate toate trebuie sa depaseasca stagiul minim de mai sus.
In calculul punctajului pensiei pe perioada stagiului de cotizare se iau in calcul salariile obtinute, pe perioada stagiului militar salariu minim pe economie iar pe perioada pensiei de invaliditate se ia in calcul pensia primita.
Pentru accidentul suferit pe perioada stagiului militar nu se acorda alte avantaje in afara de dreptul la pensie de invaliditate fara a fi angajat anterior.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1