Subiect "Pensie cumulata: salariat + membru CAP" Deschis de DINUT la data: 07/28/2010 8:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie cumulata: salariat + membru CAP
Scris de: DINUT la data: 07/28/2010 8:47am
Gen:Feminin
Data nasterii: 1926
Stagiul de cotizare: 1958-1971 la CAP(13 ani); 1971-1983 salariata la stat(13 ani)
Alte date: Am nascut 4 copii.
Intrebare: Este posibil ca pensia mea de 444 lei sa fie mai mica fata de cea a unui membru CAP cu aceeasi vechime totala de munca, adica 26 de ani ? Care ar fi motivele?
Re: Pensie cumulata: salariat + membru CAP
Scris de: la pensie la data: 07/29/2010 4:32am
Este posibil.
Punctajul pensiei pe perioada lucrata la CAP nu este calculat la numarul de ani calendaristici ci la numarul de “ani utili”. Numarul de ani utili este egal cu anii calendaristici daca membru cooperator a efectuat numarul de norme stabilite int-un an iar daca numarul de norme lucrate este mai mic se acorda mai putin de un an util pentru fiecare an calendaristic.
Pentru un an util se acorda 0,57255 puncte
Punctajul pensiei pe perioada lucrata ca salariat se calculeaza prin impartirea salariului realizat la salariul mediu pe economie.
Nu avem datele sa comparam cele doua pensii dar vom da un exemplu in care pensia celui care a lucrat si ca salariat este mai mica
Exemplu : un membru CAP care a lucrat 26 ani realizand in fiecare an numarul de norme stabilite realizeaza un punctaj de : 26 X 0,57255 = 14,8863 puncte
Un alt membru CAP care in perioada de 13 ani nu a lucrat numarul de norme stabilite i se calculeaza un numar mai mic de ani utili si un punctaj la pensie pe aceiasi perioada mai mica decat cel care a lucrat numarul de norme stabilit.
Exemplu Pe o perioada de 13 daca al doilea membru CAP lucreaza numai 80 % din normele stabilite primeste
13X 0,8 = 10,4 ani utili adica 10,4 X 0,57255 = 5,95452puncte
Deasemeni si in perioada cat a lucrat ca salariat daca persoana in cauza a realizat un salariu la jumatatea salariului mediu pe economie realizeaza un punctaj de 0,5 puncte pe an adica mai putin decat cealalta persoana care lucrand la CAP numarul de norme stabilite primeste in fiecare an 0,57255 puncte.
Exemplu in 13 ani un salariat care are salariul la jumatatea salariului mediu pe economie primeste 6,5 puncte.
In aceste conditii pensionarul care a lucrat la CAP 80 % din numarul de norme stabilite iar ca salariat a avut salariul la jumatatea salariului minim pe economie va realiza un punctaj total al pensiei de :
5,95452 + 6,5 = 12,45452 puncte, mai mic decat 14,8863 puncte realizate de membru cooperator care a lucrat 26 ani normele stabilite.
Iar pensia este proportionala cu numarul de puncte realizate.
Pentru nastere si crestere 4 copii se acorda reducerea varstei de pensionare cu 2 ani nu puncte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1