Subiect "Calcul punctaj pensie" Deschis de Petrini la data: 07/29/2010 3:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul punctaj pensie
Scris de: Petrini la data: 07/29/2010 3:39am
Gen:F
Data nasterii:16.04.1955
Stagiul de cotizare: 23ani 4luni 6zile conditii normale
5ani 10luni 9zile Gr I 100%
Alte date:
Intrebare: Acestea sunt datele din dosarul sotiei de PAP, depus in data de 07.06.2010.
1. Va rog sa-mi confirmati daca in vederea determinarii puncajului, se ia in calcul:
a) salariul inscris in carnetul de munca pana in 01.04.2001:
b) dupa data de 01.04.2001 venitul brut
2. Avand in vedere ca data iesirii la pensie va fi 07.06. 2010 deci cu o anticipare de 58 luni si 9zile fata de 16.04.2015, data iesirii la limita de varsta, cu cate luni va fi inmultit coeficientul de diminuare(cu 58,sau cu 59 pt cele 9 zile alegerea va fi subiectiva sau trebuie respectata regula, ca numai ce trece de jumatate se rotunjeste in plus )
3. Castigul pe orele suplimentare se ia in considerare?
Re: Calcul punctaj pensie
Scris de: Petrini la data: 07/29/2010 5:44am
Petrini :
Gen:F
Data nasterii:16.04.1955
Stagiul de cotizare: 23ani 4luni 6zile conditii normale
5ani 10luni 9zile Gr I 100%
Alte date:
Intrebare: Acestea sunt datele din dosarul sotiei de PAP, depus in data de 07.06.2010.
1. Va rog sa-mi confirmati daca in vederea determinarii punctajului, se ia in calcul:
a) salariul inscris in carnetul de munca pana in 01.01.1991:
b) dupa data de 01.01.1991 venitul brut
2. Avand in vedere ca data iesirii la pensie va fi 07.06. 2010 deci cu o anticipare de 58 luni si 9zile fata de 16.04.2015, data iesirii la limita de varsta, cu cate luni va fi inmultit coeficientul de diminuare(cu 58,sau cu 59 pt cele 9 zile alegerea va fi subiectiva sau trebuie respectata regula, ca numai ce trece de jumatate se rotunjeste in plus )
3. Castigul pe orele suplimentare se ia in considerare?
4. Asiguratii care au contribuit la Fondul pentru pensia suplimentara cu 2%...3..5% beneficiaza de cresterea punctajului..... Cum dovedeste ca a contribuit?
Inainte de 1989 am contribuit toti salariatii? si atunci cei care stabilesc punctajul la Casa de pensii iau automat acest lucru in calcul?

Re: Calcul punctaj pensie
Scris de: la pensie la data: 07/30/2010 2:14am
1. a) Inainte de 01 aprilie 2001 se iau in calculul punctajului pensiei :
- Salariul tarifar
- Sporurile cu caracter permanent ca de exemplu :sporul de vechime, sporul pentru conditiile de munca, spor pentru lucru systematic peste program, spor pentru exercitarea unei functii suplimentare etc.
Vom prezenta mai pe larg aceste prevederi pe site cu titlul “Baza de calcul a punctajului pensiei”
b) Dupa 01 aprilie 2001 se ia in calculul punctajului pensiei salariul brut cu limitarea la 3 salarii brute pe economie in perioada 01 aprilie 2001 si anul 2002 si 5 salarii brute pe economie in perioada 1 ianuarie 2003 - 30 iunie 2007. Mai multe amanunte privind aceasta limitare prezentam pe site la “Limitarea salariului luat in calculul pensiei”
2 Nu exista nici o precizare privind aproximarea numarului de luni de anticipare si noi credem ca se iau in calcul 59 luni de anticipare.
3. Asa cum am precizat la punctual 1 a se ia in calculul pensiei numai sporul pentru lucru sistematic peste program. Plata pentru orele suplimentare efectuate ocazional nu se ia in calcul inainte de 01 aprilie 2001.
Re: Calcul punctaj pensie
Scris de: Petrini la data: 07/30/2010 5:09am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am inteles.

Am inteles. Va multumesc.
1. Dar cei de la Serv. Personal –la intreprindere- i-au dat o adeverinta care are rubrici pentru : salariul brut, spor conditii nocive, spor de ore suplimentare?? si atat, si o alta adeverinta in care sunt specificate in procente si nu in sume fixe sporurile de vechime pe perioade conform legii.
Vor transforma procentele ? Vor ignora salariul brut folosind salariul tarifar din CM? Cei de la Casa de Pensii la calculul punctajului?

2. O explicatie a faptului ca pentru perioada pana in aprilie 2001 se foloseste salariul tarifar din CM este ca nu plateam impozit individual ? Am observat in statul de plata numai o suma corespunzatoare pensiei suplimentare. Lamuriti-ma, va rog.

3. In legatura cu sumele platite pentru pensia suplimentara, acestea vor influenta punctajul in sens pozitiv?

4. Pentru mine:
am o adeverinta emisa de intrprinderea unde am lucrat in perioada 1985-1990, care are urmatorul enunt:,,..... a realizat urmatoarele salarii corespunzatoare orelor lucrate peste programul de 8 ore/zi si platite ca ore normale conf. HCM1546/1952 art2, HCM2579/1956 si Decret 175/1793 art2 pentru activitatea de constructii-montaj, corespunzator timpului efectiv lucrat”.(am lucrat pe santier)
Se ia in calcul pentru determinarea punctajului aceasta adeverinta?
Va multumesc anticipat. Va cer scuze pentru insistentele mele.
Re: Calcul punctaj pensie
Scris de: Petrini la data: 07/30/2010 6:31am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Sumele platite la rubrica pensie suplimentara din statele de plata inainte de anul 2000 reprezentau contributia noastra pentru pensie, sinonim cu CAS-ul de astazi ?

Sumele reprezentand prime -cele dinainte de 2000- intra la calculul punctajului,si cum sunt evidentiate in adeverinta?
Re: Calcul punctaj pensie
Scris de: la pensie la data: 07/30/2010 8:12am
1. Rubricile adeverintei eliberate de angajator sunt determinate de sporurile cu caracter permanent care au fost acordate de acel angajator.
Faptul ca sporurile sunt acordate in suma fixa sau in % din salariul tarifar depinde de cum au fost acordate si sunt luate ca atare in calculul pensiei de catre Casa de pensii. Transformarea din procente din salariul tarifar in suma fixa se face automat de programul de calcul al pensiei.
2,3 Delimitarea in timp a sumelor care intra in calculul pensiei este data de faptul ca inainte de 1 aprilie 2001 a fost in vigoare legea pensiilor 3/1977 care avea propria baza de calcul a pensiei si propriul mod de plata al contributiei de asigurari sociale.
Astfel in baza de calcul conform legii 3/1977 intra salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent. Dar si aceste sporuri sunt luate in calcul separat numai pana la data introducerii lor in salariul inscris in carnetul de munca care teoretic trebuia sa fie 1 aprilie 1992. In acest caz sporurile acordate trebuie trecute in adeverita numai pana la data introducerii lor in salariul inscris in carnetul de munca dupa care programul casei de pensie ia in calcul salariul inscris in carnetul de munca care contine deci si sporurile.
O mentiune aparte trebuie facuta pentru sporul de vechime care inainte de aprilie 1992 s-a acordat pentru vechimea neintrerupa astfel ca cei cu vechimea intrerupta aveau spor de vechime mai mic, Programul de calcul al pensiei de la Casa de pensii calculeaza automat sporul de vechime pentru vechime neintrerupta si pentru cei care aveau vechimea intrerupta si din aceasta cauza la unii angajati apare un spor de vechime mai mare decat cel primit.
Si in privinta contributiei de asigurari sociale vechea lege 3/1977 avea prevederi diferite. Astfel aceasta contributie era platita numai de angajator iar angajatul platea o contributie pentru pensie suplimentara care deci nu este “sinonim” (mai corect echivalent) cu CAS-ul de azi . Pentru aceasta contributie pentru pensie suplimentara se calculeaza automat de programul de calcul si se acorda, un punctaj suplimentar conform art 165 din legea 19/2000
Dupa aprilie 2001 a fost adoptata legea pensiilor 19/2000 care a simplificat lucrurile in sensul ca a stabilit sa se plateasca contribute de asigurari sociale (CAS) pentru salariul brut atat de angajat cat si de angajator si acesta sa intre in calculul pensiei.
4.In cazul dv nu putem sa ne pronuntam in privinta adeverintei primite si ne cerem scuze ca nu putem analiza actele normative date de dv. Sfatul nostru este sa anexati aceasta adeverinta la dosarul de pensie.
In legile 57/1974 si 49/1992 care stabilesc baza de calcul a pensiei conform legii 3/1977 stabileste ca in domeniul constructiilor este luat in calcul un spor de santier si un spor pentru lucru sistematic peste program.
Re: Calcul punctaj pensie
Scris de: Petrini la data: 07/30/2010 11:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc mult!
Re: Calcul punctaj pensie
Scris de: Petrini la data: 08/04/2010 8:13am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:citez
" a) Inainte de 01 aprilie 2001 se iau in calculul punctajului pensiei :
- Salariul tarifar = salariul inscris in carnetul de munca pana in 01.04.2001 + sporuri"

Deci pentru a calcula singur punctajul iau din carnetul de munca salariile inscrise acolo pana in 1 aprilie 2001 + spor vechime conform legii daca nu e inscris acolo(si deci nu-mi trebuie adeverinta pentru spor vechime- el se acorda conform legii prin programul de calcul de la casa de
pensii??, iar dupa 1 aprilie 2004 salariul brut din statul de plata?? Am inteles bine?

2.de ce se ia salariul tarifar din CM pana in 1aprilie 2001?-in legea 19/2000 se spune ca in perioada 1 iulie 1977 pana la 1 ianuarie 1991 apoi dupa 1 ianuarie 1991 salariile brute.
Re: Calcul punctaj pensie
Scris de: la pensie la data: 08/18/2010 1:50am
Am raspuns la aceasta intrebare mai pe larg la mesajul dv din 05 august 2010 intitulat "Spor compensare cresteri preturi"
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1