Subiect "contracte de munca cu timp partial" Deschis de Gabriela P. la data: 07/29/2010 6:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contracte de munca cu timp partial
Scris de: Gabriela P. la data: 07/29/2010 6:47am
Gen:F
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti daca contractele de munca cu timp partial se iau in calcul la calcularea pensiei.Daca eu am 4 contracte simultane cu cate 2 ore/zi ce timp se adauga la vechimea pentru pensie ? Multumesc !
Re: contracte de munca cu timp partial
Scris de: la pensie la data: 07/30/2010 2:45am
Castigurile obtinute prin contracte de munca lucrate cu timp partial se iau in calculul punctajului pensiei ( inainte de aprilie 2001 trebuie sa prezentati la Casa de pensii o adeverinta cu aceste castiguri).
Contractele de munca lucrate cu timp partial se iau in calculul stagiului de cotizare (vechimii) numai daca nu aveti si un contract de baza lucrat cu timp integral. Deci daca aveti si contract de munca lucrat cu timp integral atunci nu primiti niciun spor la stagiul de cotizare.
In cazul ca ati lucrat numai prin contracte de munca lucrate cu timp partial atunci se face raportarea sumei timpului lucrat la timpul integral . Astfel o persoana care lucreaza cu patru contracte de munca de 2 ore fara a avea contract de baza de 8 ore i se socoteste stagiul de cotizare de un an la un an calendaristic.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1