Subiect "lamurire pensie" Deschis de cristian la data: 07/31/2010 9:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamurire pensie
Scris de: cristian la data: 07/31/2010 9:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am lucrat ca subofiter si am lucrat si civil va rog sa ma lamuriti daca de aproba legea unitara a pensiei de la 01.01.2011 cele doua stagi de cotizare daca de cumuleaza impreuna.
Va multumesc
Re: lamurire pensie
Scris de: la pensie la data: 08/02/2010 12:29am
Legea pensiilor nu a fost inca dezbatuta in Parlament. Credem ca aceasta va fi facuta in seziunea din toamna.
In proietul, pus in dezbatere publica, al acestei legi se prevede ca stagiile lucrate atat in sistemul public cat si cel militar de pensii sa fie cumulate iar punctajul pensiei sa fie calculat asa cum se calculeaza in prezent adica se imparte salariul lunar (solda) la salariul mediu pe economie si se obtine punctajul lunar si apoi se calculeaza media anuala si suma puntajelor anuale.
Singura deosebire este ca se calculeaza distinct, un punctaj mediu pe perioada lucrata in sistemul public si altul in sistemul militar de pensii utilizand stagiile complete de cotizare care vor fi diferite in cele doua sisteme, determinate in functie de data nasterii conform legii unitare a pensiilor.
In final cele doua punctaje medii se aduna si formeaza punctajul mediu al pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1