Subiect "nelamurire" Deschis de sacara ortansa la data: 08/02/2010 5:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
nelamurire
Scris de: sacara ortansa la data: 08/02/2010 5:46am
Gen:f
Data nasterii:04.11.1953
Stagiul de cotizare:34de ani 10luni si 16zile
Alte date:facilitez cresterea a 4 copii
Intrebare:buna ziua!lucrez de 34 de ani in invatamint si doresc sa ma informez dak pot beneficia de iesirea la pensie anticipat partial si de ce pensie pot beneficia? Avand varsta de 56 de ani si 9 luni
Re: nelamurire
Scris de: la pensie la data: 08/03/2010 12:48am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru statutul de cadru didactic, in 04 iunie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 2 luni.
Nu intelegem clar ce vreti sa spuneti cu facilitarea cresterii copiilor. Aceasta situatie nu este prevazuta in legea pensiilor.
Daca pe perioada lucrata in invatamant ati avut statut de personal didactic o perioada de 25 ani sau mai mare, aveti dreptul sa cereti pensie la limita de varsta mai inainte cu 3 ani decat data de mai sus adica in acest an dupa incheierea anului scolar.
Deasemeni aveti dreptul si la pensie anticipata partiala dar aceasta este dezavantajoasa deoarece se diminuiaza si nu mai poate fi ceruta pana la 01 ianuarie 2011 deoarece a fost suspendat acest drept.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1