Subiect "lamurire" Deschis de miriam siara la data: 08/02/2010 5:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamurire
Scris de: miriam siara la data: 08/02/2010 5:52am
Gen:
Data nasterii:01.06.1946
Stagiul de cotizare:5 ani facultate, trei ani inginer
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Ma numesc Miriam Siara nascuta Naghel, la data de 01.06.1946.
Am absolvind Facultatea de Electronica si Telecomunicatii la zi in 1970.
Am lucrat in Romania pana in 1973.
Am cetatenie romana numar personal 2460601401513.
Nu sunt posesoarea unui bulletin de identitate pentru ca domiciliul meu este in Israel.
Imi lipsesc 2 ani vechime pentru a beneficia de pensie si vreau sa cotizez pentru a avea dreptul la pensie..
Posed:
Adeverinta de la facultate pentru cei 5 ani de studiu
Posed cartea de munca care atesteaza cat si unde am lucrat
Am nevoie de buletin de identitate romanesc?
Va rog sa-mi spuneti ce acte imi mai trebuiesc pentru a intocmi dosarul de pensie .
Vin special in Romania pentru a rezolva aceasta problema si vreau sa fiu sigura ca sint in poseseia tuturor
adeverintelor si actelor pentru intocmirea dosarului.
Multumesc anticipat.
Cu toata stima
Miriam siara
Re: lamurire
Scris de: la pensie la data: 08/03/2010 8:12am
Din pacate nu puteti beneficia de pensie dar motivul principal nu este buletinul de identitate (acum sunt carti de identitate) ci faptul ca nu aveti stagiul minim de cotizare pentru care se acorda pensie la limita de varsta.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie la limita de varsta din 01 septembrie 2003 la varsta standard de pensionare de 57 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 25 ani si 3 luni daca indeplineati conditia sa aveti stagiul minim de 10 ani si 3 luni.
Completarea stagiului de cotizare in cazul dv mai poate fi facut prin incheierea unui contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii dar acest contract conform legislatiei actuale se poate face numai daca pe perioada contractului de asigurare sociala aveti domiciliul in Romania. Acest contract de asigurare sociala ca orice contract de asigurare nu se poate incheia retoactiv ci el se deruleaza de la data incheierii pe perioada necesara dar repetam, pe aceasta perioada trebuie sa aveti domiciliul in Romania.
Documentele care trebuie depuse la dosarul de obtinere a pensiei sunt :
- Cerere tip pusa la dispozitie de Casa de pensii teritoriala la care depuneti dosarul
- Carnetul de munca (original si copie)
- Adeverinta de studii superioare din care sa rezulte durata normala si perioada studiilor precum si certificarea absolvirii acestora.
- Adeverinta de la angajator in cazul in care pe perioada de cotizare pe langa salariul tarifar inscris in carnetul de munca ati beneficiat si de alte sporuri cu character permanent (optional).
- Contractul de asigurare sociala prin care ati completat stagiul de cotizare (repetam acesta nu se poate incheia retroactiv ci il puteti valorifica dupa expirarea perioadei necesare)
Din cele de mai sus rezulta ca nu trebuie sa depuneti copie de pe actul de identitate ci trebuie sa aveti un act de identitate cu care sa va legitimati la depunerea cererii, act din care sa rezulte codul numeric personal precizat de dv mai sus.

Trebuie sa va atentionam ca este necesar sa cititi “Comunicatul Casei Nationale de Pensii” privind actiunea de scanare a carnetelor de munca fie pe site-ul cnpas.org fie pe pagina principala a site-ului nostru din care rezulta ca trebuie sa prezentati spre scanare carnetul de munca, pana la 30 septembrie 2010, fie personal fie prin mandatar, in vederea inregistrarii lui in arhiva electronica a CNPAS (Casa Nationala de Pensii)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1