Subiect "SPOR COMPENSARE CRESTERI PRETURI" Deschis de Petrini la data: 08/05/2010 8:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
SPOR COMPENSARE CRESTERI PRETURI
Scris de: Petrini la data: 08/05/2010 8:11am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Din intamplare am vazut intr-unul din statele de plata intre 1989 si 2000, o rubrica - de genul "" Sume curent electric"- si era o suma fixa pentru toti cei aflati pe statul de plata.Acesta este un spor care trebuie trecut pe adeverinte. Pana acum acesta a fost ignorat de responsabilii care emit adeverintele din intreprinderea noastra, pentru ca ei il includ la rubrica SALARIUL BRUT din adeverinta, ori am inteles ca pana in 2001 se iau salariile tarifare aflate in carnetul de munca. Este corect ca pe adeverinta de sporuri sa nu fie incluse sporurile de vechime-acestea sunt cumulate la rubrica SALARIUL BRUT. Deci aceasta adeverinta cu sporuri pe care o elibereaza Serviciul personal cuprinde rubricile: Spor cunditii nocive, Spor ore suplimentare?? si Salariul brut( asta pentru perioada 1980- 1.04.2000?? De ce e trecut salariul brut, se tine cont de acesta? Din raspunsurile dvs. am inteles ca nu.
Lamuriti-ma va rog, e corect.
Banii pentru curentul electric reprezinta spor si trebuie trecut separat in adeverinta?Are temei legal? Nu faceam parte din Sistemul Energetic.
Re: SPOR COMPENSARE CRESTERI PRETURI
Scris de: la pensie la data: 08/07/2010 12:49am
Sumele care sunt luate in calculul punctajului pensiei sunt explicate de noi pe pagina principala la “Baza de calcul a punctajului pensiei”. In cazul prezentat de dv vom face numai cateva punctari.
Daca doriti explicatii in privinta modului de calcul trebuie sa precizati perioada de timp deoarece asa cum am explicat pe pagina principala in diverse perioade au existat diverse prevederi legale.
Asfel se disting mai multe perioade :
Inainte de 1 aprilie 1992
In calculul punctajului pensiei sunt luate salariile tarifare din carnetele de munca si sporurile permanente din adeverintele eliberate de angajatori.
In adeverinte trebuie sa fie trecute sporurile exprimate in % din salariul tarifar, mai putin sporul de vechime care se determina automat asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime”, precum si sporurile sub forma fixa printre care este si cel semnalat de dv, care ar trebuia sa fie specificat in adeverinta de sporuri eliberata de angajator intr-o coloana separata numita “Alte sporuri”
Dupa 1 aprile 1992 pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data s-a prevazut ca atat sporurile in % cat si cele fixe a fie incluse in salariul inscris in carnetul de munca si deci nu este necesar sa mai fie dovedite prin adeverinte ci sunt utilizate sumele inscrise in carnele de munca.
Exista unele exceptii in cazul in care functionarii care operau in cartile de munca nu au respectat data de 1 aprilie 1992 pentru a include in salaru sporurile cu character permanent si au facut aceasta mai tarziu.
In cazul acestor exceptii angajatorii trebuie sa mentioneze in adeverinte sporurile procentuale (inclusiv sporul de vechime dupa 1 aprilie 1992) si sporurile fixe mentionand data in care au fost incluse in salariu.
In acest caz functionarii de la Casa de pensii vor prelungii regula de calcul anterioara datei de 1 aprilie 1992 pana la includerea sporurilor in salariu.
Dupa aprilie 2001
Sunt luate in calcul salariile brute castigate cu limitarile explicate de noi pe pagina principala intre 1 aprilie 2001 – 30 iunie 2007.
Evident ca atat functionarii angajatorilor cat si cei de la casa de pensii mai fac erori si numai in aceste cazuri ar trebui intervenit.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1