Subiect "pense profesor Gr 1" Deschis de Dana la data: 08/09/2010 3:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pense profesor Gr 1
Scris de: Dana la data: 08/09/2010 3:51am
Gen:M
Data nasterii:01.02.1946
Stagiul de cotizare:44ani 7luni 25zile
Alte date:Nr pct relizate 61.47068
Intrebare:ma poate ajuta cineva cum as putea sa verific modalitatea de calcul a pensiei tatalui meu in conditiile in care in comparatie cu mama mea (si ea tot profesor dar fara Gr.1) are ani mai multi de cotizare si un salariu mult mai mare iar pensia este mai mare cu 20lei. Multumesc
Re: pense profesor Gr 1
Scris de: la pensie la data: 08/09/2010 9:02am
Calculul pensiei la limita de varsta se face astfel :
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului (venitului) lunar avut la salariul mediu pe economie din aceiasi perioada.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12, indiferent cate luni sunt lucrate in acel an.
Se calculeaza suma punctajelor anuale care apoi se imparte la stagiul complet de cotizare (in cazul tatalului dv 32 ani si 4 luni) si se obtine punctajul mediu al pensiei la limita de varsta. In cazul tatalului dv punctajul mediu al pensiei va fi de 1,90116
Se calculeaza valoarea pensiei de invaliditate inmultind punctajul mediu al pensiei cu valoarea punctului de pensie.
In principiu situatia prezentata de dv este normala deoarece stagiile complete de cotizare cu care se calculeaza punctajul mediu al femeilor este cu 5 ani mai mic decat al barbatilor care au aceiasi data de nastere. Daca data de nastere a mamei dv a fost mai mica decat cea a tatalui atunci stagiul complet de cotizare al acesteia este mai mic de 27 ani si 4 luni si deci poate avea acelasi punctaj mediu al pensiei pentru un numar total de puncte mai mic care se obtine pentru salarii mai mici si pentru stagiu de cotizare mai mic.
Daca dadeati aceleasi date si pentru mama dv (data nasterii si numarul de puncte ) puteam sa va explicam mai usor cauza pentru care pemnsiile sunt apropiate.
Daca aveti datele necesare calculului pensiei (in principal salariile si sporurile obtinute de tatal dv pe toata perioada stagiului de cotizare. Puteti sa verificati corectitudinea calculului pensiei pe site-ul nostru facand click de pe pagina principala pe “Logati-va pentru Calcul Pensie” sau “Logare”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1