Subiect "Pensie limita de varsta" Deschis de Floca Ioana la data: 08/09/2010 10:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita de varsta
Scris de: Floca Ioana la data: 08/09/2010 10:02am
Gen:Feminin
Data nasterii:24.04.1955
Stagiul de cotizare:29 ani
Alte date:Grupa a II a legea 3/77, 16 ani si o luna, Conditii speciale: 2 ani, 5 luni, 27 zile, Conditii normale:15 ani,8 luni, 24 de zile
Intrebare:Varsta de pensionare???, datorita caror art. din legea 19/2000, pentru a le putea printa si a ma lamuri, nu sunt foarte lamurit-a cum se calculeza reducerea varstei de pensionare pentru Grupa a II a de munca si Grupa speciala.
Va rog frumos daca ma puteti lamuri in acest sens???


cu respect
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 08/10/2010 2:13am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere (sau a anexei nr 9 la Ordinul 340/2001) aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca, in 24 aprilie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de 15 ani.
Pentru stagiul de 16 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 4 ani (conform art 16 din legea veche a pensiilor 3/1977) care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de 33 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in conditii deosebite de 16 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni (conform art 42 alin 1 Tabelul nr 1 din legea 19/2000)
Pentru stagiul lucrat in conditii speciale de 2 ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare si a stagiului de cotizare cu 1 an (conform art 44 si Tabelului 6 din anexa 5 a legii 19/2000)
Conform art 46 din legea 19/2000 aceste doua reduceri pot fi cumulate si realizati o reducere totala a varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 55 ani si 6 luni, adica in 24 octombrie 2010 indeplinind si conditia sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 30 ani.
Daca nu veti iesi la pensie pana va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci data de iesire la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, se amana cu o luna si devine 24 mai 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare ramane 15 ani.
Reducerile varstei de pensionare pentru stagiile de cotizare in grupele de munca in cazul dv nu se modifica.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Floca Ioana la data: 08/10/2010 4:49am
Gen:Feminin
Data nasterii:24.04.1955
Stagiul de cotizare:29 ani
Alte date:Grupa a II a legea 3/77, 16 ani si o luna, Conditii speciale: 2 ani, 5 luni, 27 zile, Conditii normale:15 ani,8 luni, 24 de zile
Intrebare:Va multumesc mut de tot, deci in aceste conditii la raspunsul dvs., conform legii 19/2000, pot depune cererea de pensionare la limita de varsta???, si accede la pensie din data de 24 oct. 2010.
Actualmente sunt in pensie de invaliditate gr.2, de 4 ani de zile, acesti ani pot fi considerati ca si continuitate in munca ca sa pot beneficia de un stagiu de cotizare mai mare de 30 de ani???
Mentionez ca in decizia de pensie de invaliditate am inscris 38 si 6 luni vechime

cu tot respectul
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Floca Ioana la data: 08/10/2010 4:53am
Scuzele mele cu o revenire: Stagiul complet de cotizare 29 ani, si total stagiu realizat 38 ani 3 luni 21 zile.

Ramane aceiasi intrebare???


Cu respect si multumiri
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 08/11/2010 1:06am
In datele prezentate de dv credem ca s-a strecurat o eroare in privinta stagiului de cotizare dar noi nu i-am dat atentie deoarece dv aveti stagiul de cotizare mai mare de 30 ani astfel :
- Daca cumulati stagiul in gr II cu cel in conditii speciale si in conditii normale rezulta un stagiu de cotizare de 34 ani 3 luni si 21 zile (deci cifra de 29 ani este gresita)
- Pentru stagiul in gr II beneficiati de un spor de stagiu de 4 ani care adaugat la cel de mai sus rezulta un stagiu mai mare de 38 ani si daca in prezent aveti pensie de invaliditate sunteti scutita sa va mai prezentati la comisia de expertiza.
-Perioada de pensie de invaliditate este considerata ca stagiu de cotizare asimilat si se ia in calculul punctajului pensiei la limita de varsta echivalent unui angajat care a avut un salariu egal cu pensia dv de invaliditate. Evident ca aceasta perioada este luata si in calculul stagiului de cotizare pentru pensia la limita de varsta dar asa cum spuneam mai sus dv nu aveti nevoie de stagiu suplimentar.
Data dv de iesire la pensie la limita de varsta este 24 octombrie 2010 daca aveti si puteti dovedi cu adeverinte, stagiile de cotizare in grupele de munca specificate.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Floca Ioana la data: 08/11/2010 2:23am
Va multumesc mult de tot, chiar m-ati lamurit???
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Floca Ioana la data: 08/16/2010 8:28am
Buna ziua!, scuzele mele ca revin din nou, am incercat sa depun cererea de pensionare la Casa de pensii Buzau, si dansii au spus ca cele doua reduceri de varsta de pensionare, dupa grupa a II si speciala nu se cumuleaza, si in cazul meu reducerea de pensionare este de doar 3 ani si 6 luni, deci 56 si 6 luni.

Mentionez ca tot ce am spus aici este adevarat si am acte doveditoare.
Nu stiu incotro sa o iau si cui sa ma adresez, nu credeam ca o sa ma lovesc de asa oameni, care sincer nu au vrut sa stea de vorba, m-au expediat din prima, nici nu au vrut sa auda ce mi-ati spus dumneavoastra, si au spus ca raspunsul dvs, la intrebarea mea care este si argumentata prin legi si hotarari nu inseamna nimic.

cu respect
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 08/17/2010 3:28am
Nu intelegem dece ati vrut sa depuneti cererea de pensionare acum. Conform celor explicate de noi aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 24 octombrie 2010 si avand dreptul sa depuneti cererea cu pana la 30 zile inainte, puteti sa depuneti cerea de pensie la limita de varsta dupa 24 septembrie 2010.
Daca nu vi se recunoaste dreptul sa cumulati cele doua reduceri aveti dreptul sa deschideti actiune la tribunalul judetean Buzau aducand argumentele furnizate de noi si dovezile pe care le aveti. Actiunea la tribunal este scutita de taxe.
In legea 19/2000 nu se prevede cumularea reducerilor varstei de pensionare pentru grupa II cu cea in conditii speciale ci cele pentru grupele conditii deosebite cu cele pentru conditii speciale iar stagiul dv de gr II a fost echivalat cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Pe de alta parte din datele furnizate de dv rezulta ca dupa 24 aprilie 2010 aveti dreptul sa nu mai fiti chemata la comisia de expertiza si cum v-am explicat anterior perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate este luata in calculul pensiei la limita de varsta si deci aceasta va fi mai mare cu cat o veti cere mai tarziu.
In proiectul legii unitare a pensiilor se prevede ca trecerea de la pensia de invaliditate la pensia la limita de varsta sa se faca automat, fara cerere, tocmai pentruca este in interesul Casei de pensii sa va treaca mai devreme la pensia la limita de varsta daca aveti acest drept.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1