Subiect "Legi" Deschis de Dan Caliman la data: 08/13/2010 2:20pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Legi
Scris de: Dan Caliman la data: 08/13/2010 2:20pm
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pe Pagina Principala a site-ului dvs, la "(NOU) Modificari in legislatia pensiilor" dati ca noutate Legea 22/03.2010, care repara chipurile unele nedreptati. Santeti foarte inapoiati cu noutatile. In mai 2010 a fost publicata in MO Legea 76/2010 care abroga legea 22/2010, insa si legea 76 scuteste de impozit pe pensii persoanele cu handicap grav si accentuat. Dar la fel ca si Legea 22, nici Legea 76 nu repara nimic, din simplul motiv ca ea nu se aplica (cum nu s-a aplicat nici "noutatea" Lege 22) si nici nu stie nimeni de cand se va aplica si daca se va aplica. Mai aveti si alte noutati sa ne dati?
Re: Legi
Scris de: la pensie la data: 08/14/2010 2:00am
Suntem dezamagiti ca uneori bunele noastre intentii supara pe unii vizatatori ai site-ului.
Site-ul a fost conceput ca un mijloc de informare gratuit pentru cei care uneori indura umilinte in fata unor ghisee.
Acest site fiind deservit pe baza de voluntariat sufera de carente in privinta informarii si suntem recunoscatori celor care ne semnaleaza unele erori si in aceasta privinta va suntem recunoscatori si dv.
Din pacate sunt putini care sunt dispusi sa-si ajute semenii si multi care au numai pretentii.
In cazul in speta nu am gresit cand am pus aceasta lege ca o noutate pe site ci atunci cand nu am eliminat-o sau corectat-o cand a devenit caduca si faptul ca legile noastre devin caduce asa repede dupa intrarea in vigoare nu ni se mai poate reprosa.
Deoarece si modificarile site-ului se fac tot pe baza de voluntariat vom cauta sa remediem aceasta gresala.
Incaodata va multumim pentru completarile aduse.
Re: Legi
Scris de: Lambru Nic la data: 11/15/2010 1:10pm
Legea nr. 22/2010 a intrat in vigoare la data de 7 martie 2010 si si-a "exercitat efectele" in perioada 07.03 - 13.05.2010, inclusiv, numai teoretic, pentru ca practic nu s-a aplicat absolut deloc, si probabil ca nu se va aplica niciodata.
Curtea Constitutionala a Romaniei prin Decizia nr. 320/2010,
concluzioneaza ca s-a produs o reparare a unei nedreptati,
prin abrogarea modificarii asupra Legii nr. 448/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, aduse prin Legea nr. 360/2009.
Intradevar s-a reparat o nedreptate, prin neaplicarea fara drept de apel a, de acum "celebrei", Legi reparatorii nr. 22/2010.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1