Subiect "gr II" Deschis de georgia la data: 08/27/2010 5:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
gr II
Scris de: georgia la data: 08/27/2010 5:08am
Gen:F
Data nasterii:20.01.1955
Stagiul de cotizare:36
Alte date:Intrebare:Am obtinut prin instanta Gr.II de munca pt. 26 ani, pana in 2001. Dupa aceasta data am lucrat in acelasi loc de munca pana in 2009.
Intrebare:1.Mi se va acorda, implicit, conditii deosebite si pentru anii 2001-2009 ?
2.Pot cere pensie de limita de varsta?(acum fiind in partial anticipata)
3.Cu ce suma creste cuantumul pensiei anticipate de 800 lei, prin adaugarea celor 26 ani Gr.II?
MUltumesc si felicitari pt. raspunsurile detaliate date !
Re: gr II
Scris de: la pensie la data: 08/30/2010 1:49am
1. Daca ati obtinut hotarare judecatoreasca pentru perioada anterioara datei de 1 aprilie 2001 ea se aplica numai acelei perioade. Nu cunoastem situatia dv si nici temeiul juridic in baza caruia ati obtinut recunoasterea stagiului de gr II de munca. Daca doriti recunoasterea stagiului in conditii deosebite dupa 1 aprilie 2001 trebuie sa deschideti o alta actiune in justitie aducand argumentele necesare.
2. Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a anului de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 20 ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 26 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani conform careia puteati iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 54 ani.
Deci aveti dreptul sa cereti transformarea pensiei in pensie la limita de varsta.
3.Pentru stagiul de 26 ani in grupa II pe aceasta perioada primiti un punctaj suplimentar conform OU 209/2008 echivalent cu majorarea cu 25 % a punctajelor anuale pe perioada stagiului de gr II. Cum noi nu cunoastem punctajele dv anuale pe perioada stagiului dv de gr II nu putem calcula acest punctaj suplimentar.
4. Pe langa punctajul suplimentar de la punctul 3 la trecerea la pensie la limita de varsta va fi eliminate si diminuarea pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1